Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele parafialnym w Trześniowie w intencji ojczyzny i pamięci poległych w obronie kraju mieszkańców Bzianki.

Kolejna część uroczystości odbyła się przy Domu Strażaka w asyście orkiestry dętej „Hejnał”, działającej przy GOKiW  w Haczowie. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt został odegrany i odśpiewany hymn, po którym zabrała głos Pani Krystyna Przybyła – Ostap. Następnie minutą ciszy uczczono poległych, po czym przedstawiciele ich rodzin: Pan Kazimierz Polański i Pan Michał Jazienicki odsłonili kamień pamięci.

Potem ks. proboszcz Witold Szmyd dokonał aktu poświęcenia kamienia upamiętniającego poległych w czasie wojen mieszkańców Bzianki, a uczniowie wygłosili wiersze okolicznościowe. Po odegraniu pieśni „Śpij kolego w ciemnym grobie” delegacje złożyły kwiaty.

Pamięć o tym, co było, pozwala nam budować to, co jest. Pomniki, tablice pamiątkowe to symbole naszej zbiorowej pamięci. Przekazując młodym pokoleniom wiedzę o naszych przodkach, budujemy zbiorową tożsamość lokalną, pamiętamy historię tych, którzy z miejscowości Bzianka oddali życie w obronie Ojczyzny.

Dalszy ciąg obchodów odbywał się w Domu Ludowym w Bziance. Na wstępie głos zabrała Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bziance Pani Edyta Jakieła, która w swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie wolności, przeszłości i patriotyzmu.

100 rocznica odzyskania wolności przez Polskę stała się impulsem do zorganizowania konkursu fotograficznego „Bzianka wczoraj i dziś” adresowanego do uczniów naszej szkoły oraz wszystkich mieszkańców, którego celem było m. in.: ukazanie piękna miejscowości dawnej i współczesnej, rozwijanie umiejętności obserwacji otoczenia i jego dokumentowania, popularyzacja piękna przyrody, architektury i krajobrazu Bzianki. Wszystkim uczestnikom, którzy wykazali się pomysłowością i bardzo dużym zaangażowaniem, gratulujemy.

Interesującą lekcją historii okazało się wystąpienie ubranego w mundur marszałkowski Tomasza Jamroza – Piłsudskiego, spokrewnionego z Marszałkiem, komendanta Grupy Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Piechoty I Brygady Legionów Polskich.

Kolejnym punktem programu był występ chóru złożonego z mieszkańców Bzianki pod kierownictwem Pani Marii Kaczor. Zespół wykonał pieśni patriotyczne przeplatane wierszami. Przy wykorzystaniu, specjalnie przygotowanych na tę okazję, śpiewników, z muzycznym podkładem w tle, rozbrzmiewały najbardziej znane pieśni legionowe, które podkreśliły podniosły charakter uroczystości.

Następnie w swoim wystąpieniu Pan Wojciech Farbaniec – Burmistrz Gminy Rymanów, nawiązując do ustawy o obchodach 100 – lecia niepodległości Polski, przedstawił cele i plan gminnych uroczystości realizowanych w porozumieniu z władzami lokalnymi i szkołami.

W dalszej części wszyscy zebrani wysłuchali koncertu w wykonaniu orkiestry dętej z Haczowa pod batutą Pana Szymona Kielara. Licznie zgromadzona publiczność z zachwytem słuchała pięknych polskich utworów wykonywanych przez muzyków. Koncert swoim wokalnym występem uświetniła  Karolina Czapor. Widownia owacjami na stojąco zachęcała orkiestrę do zagrania znanych utworów.

Zwieńczeniem obchodów stulecia odzyskania niepodległości był taniec poloneza poprowadzonego przez pary reprezentujące instytucje działające na terenie naszej miejscowości.

Po zakończeniu oficjalnych obchodów Panie z Koła Gospodyń Wiejskich zaprosiły gości na wojskową grochówkę.

Patriotyczny charakter uroczystości i radość świętowania podkreśliły flagi państwowe wywieszone przez mieszkańców Bzianki, wystawa „Ojcowie Niepodległości” przygotowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie oraz ekspozycja Stowarzyszenia Nasz Rymanów. Serdecznie dziękujemy za tak wspaniałe inicjatywy.

Powyższe przedsięwzięcia dowodzą, że mamy jedyną w swoim rodzaju okazję do odkrycia święta na nowo i stworzenia dla każdego obywatela przestrzeni do wspólnego i radosnego świętowania niepodległości. Niezależnie od tego, czy będzie to marsz, impreza sportowa, piknik patriotyczny poświęcony Niepodległej, każde takie wydarzenie upamiętni bohaterów Polski.

Obchodząc dzisiejsze święto, realizujemy postulat zawarty w wierszu Jana Lechonia: „wydobywamy z zapomnienia ze stosu starzyzny poczciwe słowa „prawość” i „miłość ojczyzny”. Zróbmy wszystko, żeby nasze pokolenie i pokolenia po nas umiały docenić ofiarę przodków oraz dobro, którym jest życie w wolnej Ojczyźnie.

Naszą uroczystość sponsorowały następujące firmy:

Firma Crosart z Krosna

PGE Rzeszów

Firma Fotovizja z Jasła

Przedstawiciel Rady Rodziców – Pani Ewelina Knurek

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

opracowała: M. Wojtuń