Strona główna Ogłoszenia biblioteczne

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Biblioteka nie jest po to, by była w paki pozamykana,
albo do ozdoby służąca, jest po to, by była powszechnie użytkowana.

J. Lelewel

Od 18 lat, na całym świecie, październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa,  integrację środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek odbywał się pod hasłem „Książka nas łączy”. Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała szereg akcji promujących czytelnictwo i działalność biblioteki.

Zostały przeprowadzone konkursy: konkurs plastyczny „Laurka i życzenia dla biblioteki” dla uczniów klas 1 – 2 oraz konkurs literacki „ Cała prawda o czytaniu książek” dla uczniów klas 3 – 7 na wiersz, rymowankę lub hasło reklamujące książkę, bibliotekę oraz czytanie.

Cele konkursów:

  • rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczniów w wykorzystaniu różnych środków wyrazu,
  • popularyzacja biblioteki w środowisku szkolnym,
  • umacnianie wiary we własne siły i możliwości osiągania sukcesów,
  • zachęcanie dzieci do aktywności twórczej,
  • promowanie talentów plastycznych uczniów,
  • rozwijanie zainteresowań różnorodnymi technikami plastycznymi.

W konkursach bibliotecznych wzięło udział 23 uczniów.

Wszyscy chętni uczniowie z klas I – II wykonali laurki, w których zamieścili życzenia, kierowane do naszej szkolnej biblioteki. Najpiękniejsze z nich zostały nagrodzone.

I miejsce uzyskała Lena Knurek - kl. I
II miejsce Julia Domin - kl. I
III miejsce Oliwia Czapor - kl. II

Jury w składzie p. M. Wojtuń i p. A. Michnowicz wyłoniło następujących zwycięzców konkursu literackiego:

I miejsce Dorota Gębuś - kl. III
II miejsce Maja Dziepak - kl. VI
III miejsce Julia Ekiert - kl. III

Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali dyplomy, a zwycięzcy nagrody - środki plastyczne i gry.

Nasza szkolna biblioteka zorganizowała  również dla przedszkolaków  spotkanie z Reksiem, który w tym roku skończył 50 lat. Najmłodsi uczniowie szkoły wysłuchali opowiadania o przygodach Reksia, czytanego przez bibliotekarza. Historię o przygodach sympatycznego pieska wzbogaciły przygotowane dla każdego uczestnika spotkania, malowanki z Reksiem.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w naszych konkursach, a laureatom gratulujemy zwycięstwa. Nagrodzone prace zostały wyeksponowane na tablicy w holu szkoły.

opracowała: A. Michnowicz

Spotkanie z Reksiem

Więcej zdjęć w Galerii.

 

Konkursy biblioteczne

Więcej zdjęć w Galerii.

 

Regulaminy konkursów bibliotecznych

 

Regulamin konkursu "Cała prawda o czytaniu książek"


Regulamin konkursu na "Laurkę i życzenia dla biblioteki"

 

Konkursy biblioteczne

 

Konkurs recytatorski dla uczniów klas 1 - 6

Regulamin i terminarz Szkolnego Konkursu Recytatorskiego dla klas 1 - 6

 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia jak co roku przypada Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. W naszej szkole nie zapomnieliśmy o tym jakże ważnym wydarzeniu. Na wstępie dzieci dowiedziały się, że święto książki dla dzieci jest już obchodzone od 1967 r.

Warto przypomnieć, że dzień 2 kwietnia to data szczególna, a mianowicie dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.

Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie.

Dzień Książki ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci, wspieranie czytania przez najmłodszych oraz promowanie wartościowej literatury i grafiki dla młodego czytelnika.

Dzieci zgromadzone w bibliotece wysłuchały czytanej przez bibliotekarza baśni pt. „Brzydkie kaczątko”. Na zakończenie dzieci otrzymały kolorowanki z postaciami bajkowymi.

Całej uroczystości towarzyszył bardzo radosny i miły nastrój.

Zachęcamy również rodziców do codziennego czytania dzieciom książek, gdyż głośne czytanie uczy dzieci mowy, wzbogaca wyobraźnię, rozwija pamięć, buduje i wzmacnia więź emocjonalną z rodzicem, zapewnia tez dziecku lepszy rozwój intelektualny, pomaga w wychowaniu, ułatwia późniejszą naukę w szkole, pobudza chęć samodzielnego czytania i zdobywania wiedzy.

opracowała: A. Michnowicz

Więcej zdjęć w Galerii.

 

Pasowanie na Czytelnika Biblioteki szkolnej

Dnia 10.03.2017r. w Szkole Podstawowej w Bziance, odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki szkolnej uczniów klasy I.

Uczniów klasy I wraz z Panią wychowawczynią powitali w bibliotece Królowa Książka, Zorro, Scooby Doo, Król, Pirat i Bibliotekarz.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki.  Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, zostali zapoznani się z regulaminem i zasadami wypożyczania książek, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić czytając książkę. Uczniowie klasy pierwej odgadywali zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek, odgadywali z jaką baśnią kojarzy się wybrany rekwizyt, a także układali bajkowe klocki.  Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą rycerzami Królowej Książki i zawsze będą szanować książki, a Królowa Książka wybraną książką dokonała pasowania każdego z uczniów. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki do książki, a także piękne książeczki. Uczniowie obiecali często odwiedzać bibliotekę i szanować wypożyczone książki.

Mamy nadzieję, że spotkanie się podobało i na długo pozostanie w pamięci naszych drogich czytelników, a także,  że od tej pory pierwszaki rozbudzą w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

opracowała A. Michnowicz

Więcej zdjęć w Galerii.

 

Dla naszej szkoły

Szukaj

Nasza szkoła

Zegar

Ulti Clocks content

Kto nas odwiedza ?

Naszą witrynę przegląda teraz 58 gości 

Zegar szkolny

Koniec roku szkolnego za: