Aktualności

Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską. My również postanowiliśmy uczcić ten dzień w naszej szkole.

Uczniowie Dzień Języków uczcili na zajęciach z języka angielskiego. Anglista przeprowadził lekcje okolicznościowe i kulturoznawcze. Podczas zajęć starano się przekazać uczniom jak najwięcej ciekawostek dotyczących języków obcych oraz tradycji naszych sąsiadów. Uczniowie mogli posłuchać jak brzmią powitania w różnych językach, dowiedzieć się więcej o alfabecie, symbolach i kulturze innych krajów europejskich. Klasy młodsze m.in. kolorowały nowo poznane flagi europejskie, sklejały mapę Europy z puzzli i świetnie bawiły się przy nauce powitalnego „cześć” w kilku językach.

Starsi uczniowie i uczennice klasy 7 i 8 również zaangażowali się w ten wyjątkowy dzień i pod okiem pana Piotra i postanowili napisać list do ambasady brytyjskiej. Poinformowaliśmy pracowników ambasady, że na podkarpaciu istnieje piękna wioska, w której wszystkie dzieci uczą się ochoczo języków obcych i marzą o poznaniu przyjaciół z całego świata oraz odwiedzeniu wielu krajów w szczególności tych anglojęzycznych. Z niecierpliwością oczekujemy na odpowiedź...

W tym dniu nie tylko w czasie lekcji można było usłyszeć obce języki, ale i również na przerwach. Był to dzień zakupów w sklepiku szkolnym tylko po angielsku. Do akcji ochoczo przyłączył się nasz muzyk i plastyk – Pan Szymon, który jako jeden z pierwszych użył znajomości obcego języka w sklepiku. Idąc jego przykładem, uczniowie klas 4-8 zamawiali swoje produkty.

Celem tego dnia było uświadomienie wszystkim uczniom jak ważna jest znajomość języków obcych, dzięki której zwiększają się możliwości dostępu do wiedzy, czy poznawania nowych ludzi.

Piotr Rajchel

W naszej szkole prowadzony będzie Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ,,Klasa w Terenie” przygotowany przez Szkołę Podstawową nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi im. 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Autorkami projektu są Anna Cebula i Ewelina Łojewska; nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 17 w Rzeszowie.

Głównym celem edukacyjnego projektu ,,Klasa w terenie” jest promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu, angażującą różne zmysły.

Klasa 3 wykonała zadanie nr 3, które polegało na obserwacji chmur. Pogoda sprzyjała wyjściu w teren, mimo prawie bezchmurnego nieba udało się uczennicom ,,oczami wyobraźni” znaleźć chmury. Następnie z narysowanych obłoków tworzyły prace plastyczne. Zapraszamy do obejrzenia efektów pracy uczennic klasy 3.

Edyta Jakieła

Więcej zdjęć w Galerii.

W dniu dzisiejszym tj.22.09.2023r. w szkole podsumowano wyniki zorganizowanego Konkursu o bezpieczeństwie ruchu drogowego- jako pierwszej zakończonej formy aktywności naszych uczniów w ramach w akcji „Odblaskowa szkoła”.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi w podjęciu weryfikacji własnej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa na drodze. Szczególne podziękowania i wyróżnienia zostały skierowane do laureatów:

Szymona Knurka klasa IV,

Liwii Michalak klasa V,

Amelii Kuźniar klasa VI,

poprzez wręczenie przez Panią Dyrektor, w obecności wszystkich dzieci pamiątkowych kolorowych dyplomów i praktycznych opasek odblaskowych, niezbędnych w czasie poruszania się pieszych w porze nocnej: jesteś widziany- jesteś bezpieczny.

 Ewa Potasiewicz

 

Więcej zdjęć w Galerii.

Oliwierek to chory chłopiec, który 27 września będzie obchodził urodziny. Aby umilić mu ten dzień, dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Bziance pod okiem swoich pań wykonały dla niego kartki urodzinowe z życzeniami płynącymi prosto z ich małych serduszek.

Oliwierku w dniu tak pięknym i wspaniałym, życzymy Ci sercem całym, uśmiechu na twarzy, przyjaciół wokół siebie, pięknych prezentów, pysznego tortu i wszystkiego co najlepsze!!! Mamy nadzieję, że nasze kartki wywołają uśmiech na Twojej twarzy! Mocno Cię ściskamy i przesyłamy moc buziaków.

Ewelina Rij

Więcej zdjęć w Galerii.

Samorząd Uczniowski to jedna z ważniejszych organizacji demokratycznych, która zrzesza wszystkich uczniów. Wybory do tego ugrupowania odbywają się co roku, po to, by uczniowie mogli podejmować realne decyzje oraz akceptować szkolne uchwały. Samorząd Uczniowski może współpracować z innymi organizacjami szkolnymi, jak i poza szkolnymi.

Dnia 15 września 2023 roku, uczniowie zainteresowani tworzeniem rady Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Bziance, mogli zgłaszać swoje kandydatury. Wielu z nich – starszych – zachęcało do oddania głosu młodszych kolegów przez przedstawienie swoich planów wyborczych. Ostatecznie, chętnych na liście było aż 17!

W kolejnym dniu, uczniowie klas I-VIII, wzięli udział w tajnym głosowaniu. Swój głos mogli oddać jedynie na jednego kandydata, co sprawiło wiele trudności zwłaszcza tym najmłodszym dzieciom – miały one bowiem nie lada wyzwanie, ponieważ chciały zaznaczyć więcej niż jednego, potencjalnego pretendenta. Nie obyło się bez rewanżu, bowiem 4 kandydatów miało taką samą liczbę głosów.

Udało się jednak wyłonić wygranych, dlatego decyzją uczniów, w skład Samorządu Uczniowskiego, weszli:

Przewodniczący – Lena Knurek z klasy VII,

Zastępca – Julia Domin z klasy VII,

Skarbnik – Kacper Zubik z klasy VI,

Sekretarz – Milena Tabisz z klasy VII.

Zarządowi SU gratulujemy i życzymy owocnej pracy na rzecz całej społeczności szkolnej.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego były poprzedzone wyborami na opiekuna SU, który został wybrany również w tajnym głosowaniu przez uczniów klas I-VIII. Decyzją uczniów, opiekunem została pani Magdalena Kwiatkowska.

Magdalena Kwiatkowska

Więcej zdjęć w Galerii.

W związku przypadającą we wrześniu uroczystością beatyfikacji rodziny Ulmów uczniowie Szkoły Podstawowej w Bziance uczestniczyli w kilku działaniach związanych z tym ważnym wydarzeniem.

Dla klasy 7 i 8 odbyła się lekcja historii z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przygotowanej przez nauczyciela historii oraz materiałów udostępnionych przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej. Tematem zajęć były trudne losy wyjątkowej rodziny z Markowej. Uczniowie dowiedzieli się kiedy i jak żyli, czym się zajmowali i jakie były pasje Józefa i Wiktorii. Poznali życiorys rodziców, imiona dzieci, okoliczności ukrywania Żydów i tragiczny finał ich zbyt krótkiego życia. Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z przygotowaną na korytarzu szkolnym wystawą dotyczącą Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. Została ona wzbogacona księgozbiorem udostępnionym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Krośnie, która udostępniła ciekawy zestaw pozycji dotyczący życia przedstawicieli społeczności żydowskiej, ich wojennych losów i Holokaustu.

Wszystkie te działania miały na celu zapoznanie uczniów z sylwetkami Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej, a zwłaszcza z rodziną Ulmów z Markowej. Miały również na celu oddanie hołdu i szacunku tym, którzy poświęcili własne życie za drugiego człowieka. Wszystko po to, by zawsze pamiętać, że Wiktoria i Józef Ulmowie pozostali ludźmi w czasach, kiedy wielu zapomniało co to ludzka godność i człowieczeństwo.

Justyna Barć

Więcej zdjęć w Galerii.

Zapraszamy WSZYSTKICH do zabawy. Nasza szkoła może zdobyć fajne nagrody. Wystarczy zrobić zakupy w LIDLU, otrzymacie TALENIAKA. Talenciaki można odbierać we wszystkich sklepach stacjonarnych Lidl za każde 50 zł wydane na zakupy zawierające minimum jeden owoc lub warzywo.

Talenciaki można aktywować na stronie lidl.pl/szkoly, wykorzystując kod numeryczny lub skanując z nich unikalny kod QR. Można też przynieść Talenciaki bezpośrednio do szkoły i wrzucić do specjalnego pudełka bez aktywacji. Talenciaki zgromadzone na internetowym koncie szkoły zostaną wymienione na atrakcyjne wyposażenie szkolne.

Pomóż nam zbierać Talenciaki!

Samorząd Uczniowski

4 września 2023 roku był w naszej szkole dniem szczególnym i uroczystym. Był to dla uczniów i nauczycieli dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2023/2024, dlatego wszyscy przybyli do szkoły z uśmiechem na twarzy i w galowych strojach.

Na inauguracji nowego roku szkolnego oprócz uczniów klas I - VIII, grona pedagogicznego, dyrekcji szkoły, Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Bzianka nad Wisłokiem obecni byli również rodzice. Przybyłych na uroczystość powitała dyrektor szkoły - Pani Edyta Jakieła. Szczególnie ciepło przywitani zostali uczniowie klasy pierwszej. Dyrektor szkoły życzyła wszystkim uczniom, aby nowy rok szkolny był pełen sukcesów, ciekawych wyzwań edukacyjnych oraz rozwijających doświadczeń.

Podczas uroczystości uczciliśmy 84 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Celem uroczystości było uświadomienie dzieciom roli, jaką w dziejach ludzkości odegrała II wojna światowa, uczczenie pamięci poległych bohaterów oraz poszerzenie zainteresowania problematyką historyczną i patriotyczną.

PAMIĘTAJMY o tamtych tragicznych czasach, bo naród, który zapomina o swojej przeszłości, skazany jest na kolejne bolesne doznania i doświadczenia.

W tym wyjątkowym dniu odbyła się również uroczystość pasowania na ucznia, czyli włączenie pierwszoklasistów rozpoczynających naukę do grona społeczności uczniowskiej.

Uczniowie klas pierwszych ślubowali dbać o dobre imię swojej szkoły, szanować nauczycieli, pracowników szkoły, koleżanki, kolegów, przestrzegać porządku, a także starać się mieć dobre oceny. Po ślubowaniu dyrektor szkoły - Pani Edyta Jakieła dokonała symbolicznym ołówkiem aktu pasowania dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej w Bziance. Uroczystość przebiegła w miłej atmosferze. Starsi uczniowie gratulowali pierwszakom przyjęcia do braci uczniowskiej i życzyli sukcesów w nauce.

Życzymy wszystkim Uczniom w tym nadchodzącym roku szkolnym, nowych przyjaźni, wytrwałości, spełniania marzeń oraz jak najwięcej sukcesów, gdyż jak powiedział I.J. Paderewski „wiedza jest jedyną rzeczą, która wzbogaca, i której nie można nikomu odebrać". Nauczycielom życzymy wiele radości i satysfakcji z wykonywanej pracy, a wszystkim Rodzicom cierpliwości i konsekwencji w wychowywaniu dzieci oraz ogromu  miłych przeżyć związanych z ich przyszłymi osiągnięciami.

Więcej zdjęć w Galerii.