„Ziemia jest również bytem żywymi posiada własną duszę.
My stanowimy część tej duszy
i rzadko zdajemy sobie sprawę z tego,
że ona działa zawsze na naszą korzyść.”
Paulo Coelho

W latach 70-tych w Stanach Zjednoczonych, obrońcy środowiska ogłosili dzień 22 kwietnia Dniem Ziemi. Obchody tego dnia z czasem przyjęły się w innych krajach. W Polsce, po raz pierwszy, zorganizowano je w 1990 roku. Dziś jest to święto międzynarodowe. Ludzie na całym świecie łączą się w obronie największego wspólnego dobra – domu całej ludzkości –planety Ziemi.

W związku z obchodami Dnia Ziemi, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w działaniach proekologicznych. Na zajęciach w parku przy szkole, uczniowie mieli okazję oznaczyć - nieznane im jeszcze - gatunki roślin i zwierząt, przy użyciu standardowych kluczy, jak również przy użyciu mobilnej aplikacji iNaturalist, poszukać „skarbów przyrody”, posłuchać śpiewu ptaków. W trakcie zajęć, poruszony został również temat ochrony bioróżnorodności gatunkowej. Należy uświadamiać dzieci i młodzież, że tylko poprzez ich odpowiedzialne działania, mogą przyczynić się do zatrzymania wymierania wielu gatunków, a tym samym zmniejszania się bioróżnorodności.

Uczniowie mieli okazję zmierzyć się również z zadaniami o tematyce ekologicznej z wykorzystaniem kodów QR, przy użyciu urządzeń mobilnych. Zadania, w większości wykonywane były bezbłędnie, co świadczy o dużej świadomości pro-ekologicznej uczniów.

W myśl zasady „zero waste”,czyli zero odpadów, uczniowie klasy 5 i 7, wykazali się dużą kreatywnością i dali „drugie życie” zużytym już koszulkom.

Pamiętajmy, że Dzień Ziemi możemy celebrować tak naprawdę każdego dnia, poprzez wyjście do parku, lasu czy na łąkę. Czasami warto zatrzymać się na chwilę i posłuchać, co ma nam do powiedzenia Matka- Ziemia.

Joanna Tuchowska

Więcej zdjęć w Galerii.