W tym roku przypada 80 rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, które było największym zbrojnym  wystąpieniem Żydów podczas II wojny światowej.
Ten desperacki heroiczny zryw jest na świecie symbolem walki o wolność i godność.  Jednak w Polsce Powstanie w Getcie wciąż pozostaje mało znane, dlatego celem akcji jest to zmienić. Pamięć o Powstaniu powinna stać się jednym z elementów kształtujących tożsamość i wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

Tego dnia, niezmiennie od 2013 roku, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Szkoła Podstawowa w Bziance również dołączyła do tej szlachetnej inicjatywy. Akcji od początku towarzyszy hasło Łączy nas pamięć, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

Uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w lekcjach przeprowadzonych przez nauczyciela historii z wykorzystywaniem materiałów przygotowanych przez organizatora akcji. Szczególnym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się film opartym na motywach książki "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall opowiadający o losach Marka Edelmana. Akcja filmu toczy się w trzech płaszczyznach czasowych - w okresie II wojny światowej, gdzie poznajemy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku - w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu.

Justyna Barć

Więcej zdjęć w Galerii.