Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w tym roku 232, to jedna z okazji, które sprawiają, że możemy poczuć się dumni i wdzięczni za rodaków, którzy w odległych i trudnych historycznie czasach, swoją pracą i zaangażowaniem sprawili, że w sercach i umysłach Polaków nigdy nie zgasła potrzeba wolności i niepodległości.

Chociaż wydarzenia te są odległe czasowo, chociaż minęło od nich kilka pokoleń Polaków, to nadal w naszej świadomości zajmują one bardzo ważne miejsce. To właśnie takie postawy, takie wydarzenia i tacy ludzie budują tożsamość narodową, która pozwala przetrwać każdy, nawet najtrudniejszy czas. W polskiej tradycji trzeci maja jest dniem radosnego, patriotycznego świętowania. Dniem celebrowania naszej polskiej państwowości, której Trzeciomajowa Konstytucja jest fundamentem.

Patriotyczne apele związane ze świętami narodowymi są tradycją w naszej szkole. Jest to wspaniała okazja, by uzmysłowić dzieciom i młodzieży, że naród, który nie zna swojej przeszłości umiera i nie buduje dobrego jutra. Uroczystość rozpoczęliśmy od odśpiewania przez wszystkich zgromadzonych hymnu państwowego, a następnie głos zabrała dyrektor szkoły pani Edyta Jakieła. W krótkim przemówieniu przypomniała uczniom o historycznym znaczeniu ustawy rządowej z maja 1791 roku.

W wyjątkowy nastrój wprowadziły nas recytowane fragmenty poezji oraz piękne pieśni takie jak Mazurek 3 maja, Jak długo na Wawelu, Kocham wolność czy Taki kraj. Szczególnym punktem uroczystości był również taniec z szarfami w wykonaniu uczennic z klasy 6. Przygotowany program artystyczny miał za zadanie przybliżyć wszystkim doniosłe wydarzenie historyczne sprzed ponad dwóch stuleci, a także uświadomić, jak ważną rolę w czasach współczesnych pełni dokument, jakim jest konstytucja. Uroczystość była również okazją do sprawdzenia wiedzy na temat uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Trzy drużyny składające się  z uczniów klas 4-8 rywalizowały w krótkim turnieju wiedzy historycznej. Najwięcej punktów zdobyła drużyna 1 w składzie Julia Ekiert z klasy 8, Wiktor Zubik z klasy 7 i Magdalena Kaczor z klasy 6.  Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy i symboliczne nagrody.

Justyna Barć

Więcej zdjęć w Galerii