12 maja 2023r. gościliśmy w naszej szkole panią dietetyk - Natalię Suwała, w związku z obchodami „Dnia zdrowego żywienia”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 4-8. Głównym bohaterem tego wydarzenia był  CUKIER- SŁODKA PUŁAPKA.

Pani Natalia rozpoczęła prelekcję od pytania skierowanego do uczniów: Jak myślisz, ile cukru udaje Ci się zjeść, podczas całego dnia?. Wśród odpowiedzi można było usłyszeć; mało, dużo, zależy od dnia, bądź po prostu ciężko określić. Na początku zostały rozwiane wszelkie wątpliwości, czym jest cukier spożywczy i jaka jest jego rola w organizmie, jakie są jego rodzaje, który cukier jest zdrowszy, albo czym go możemy zastąpić. Pani dietetyk podkreśliła również znaczącą rolę błonnika w naszej codziennej diecie.

Druga część spotkania miała charakter warsztatu, który miał naocznie uświadomić uczniom, ile cukru zawierają ich ulubione przekąski tj. 7 Days, żelki, czekoladki Kinder oraz napoje typu Coca– Cola. Uczniowie mogli samodzielnie ważyć i sprawdzać zawartość cukru w tych produktach. Widząc, ile cukru kryje się w składzie kolorowych, pachnących i zachęcających artykułach spożywczych, zaskoczenie wszystkich zgromadzonych było nie małe. Rekordzistą w zawartości cukru, okazały się pewne cukierki z wagą cukru prawie 200 gram!

Na zakończenie spotkania, p. Natalia dokonała analizy drugiego śniadania i przekąsek przyniesionych przez uczniów, wśród których dominowały owoce.

Było to bardzo ciekawe i wartościowe spotkanie, które z pewnością zaowocuje i zmotywuję nas wszystkich do analizy etykiet. Każdy dzień jest dobry, by po prostu zacząć ZDROWO ŻYĆ.

Joanna Tuchowska

Więcej zdjęć w Galerii.