„Idzie jeż, idzie jeż,
Może ciebie pokłuć też”.

Dzień Jeża (ang. Hedgehog Day) został ustanowiony w celu podkreślenia potrzeby ochrony tych niewielkich ssaków i ich środowiska naturalnego. Pomysłodawcą tego święta jest brytyjska organizacja British Hedgehog Preservation Society, która działa na rzecz ochrony jeży. Święto to ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą działania człowieka, takie jak utrata siedlisk czy ruch drogowy, dla populacji jeży.

Dzień Jeża w grupie „Biedroneczki” to okazja do przybliżenia przedszkolakom tego interesującego i niesamowitego zwierzątka. Podczas zajęć przedszkolaki wysłuchały Wiersza J. Brzechwy pt. „Jeż” i rozmawiały na temat wysłuchanego utworu. Dzieci dowiedziały się jak wyglądają jeże, co lubią jeść oraz gdzie mieszkają.

Przedszkolaki chętnie opowiadały o tym, gdzie spotkały jeża i jakie ciekawe historie były z nim związane. Następnie brały udział w zabawie z gazetami „Jeżyk”, wykonując kolejno zadania do wypowiadanego tekstu. Nie zabrakło zabaw muzycznych, do piosenki „Jesienna orkiestra”, dzieci grały na poszczególnych instrumentach i śpiewały wesoły utwór.

Na koniec zajęć przedszkolaki z ogromną radością wykonały własne jeżyki z połówki jabłka, wykałaczek i innych przysmaków, które posłużyły za poszczególne części ciała.

Ten dzień okazał się wyjątkowy dla dzieci, był pełen uśmiechu, radości i przede wszystkim wspólnej i zgodnej zabawy.

Maria Ekiert

Więcej zdjęć w Galerii.