7 maja 2024 roku uczniowie klas 1–8 wzięli udział w niecodziennej lekcji w kinie, a wszystko to za sprawą Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina, które to zaprosiło uczniów do kina „Sokół” w Rymanowie. Klasy 1-3 wzięły udział w multimedialnej lekcji pt. „Twój głos brzmi znajomo czyli podróż po świecie dubbingu”, natomiast klasy 4–8 „Na jaki film do kina czyli o gatunkach filmowych”.

 Zajęcia w kinie podzielone zostały na dwie części. W części pierwszej dzieci z klas 1–3 dowiedziały się czym jest dubbing filmowy, zobaczyły jak wygląda praca aktorów w studiu dubbingowym. Odkryły również kto użycza głosu znanym postaciom z filmów i dowiedziały się czym są kłapy. Czy wiecie, że nasi uczniowie klas 1–3 potrafią udawać śmiech Kaczora Donalda? Wszystko za sprawą aktora, Jarosława Boberka, który użyczył głosu Donaldowi, a także Królowi Julianowi i pokazał naszym uczniom tę sztuczkę. Dzieci nauczyły się też okrzyku powitalnego w kilku językach oraz wzięły udział w zagadkach dubbingowych dotyczących ich ulubionych filmów. Razem z aktorką panią Lidią Sadową wykonały ćwiczenie na dykcję „Myszka sprząta mieszkanie”. Klasy starsze zapoznały się z rodzajami filmów, niebezpiecznej pracy kaskaderów oraz jak wygląda projekcja filmów.

W części drugiej grupa młodsza obejrzała najnowszą część filmu „Po prostu super”, a starsza grupa film pt.,,Amelko biegnij ‘’.

Warsztaty łączyły edukację, rozrywkę i twórczo aktywizowały uczniów, którzy już dopytywali kiedy będzie następna „Lekcja w kinie”. Uczniowie czynnie uczestniczyli w spotkaniu, w sposób niemal niezauważalny dla siebie zdobywali wiedzę.

Był to bardzo udany wyjazd, a sama lekcja dostarczyła uczniom wielu cennych informacji na temat gatunków filmowych, procesu podkładania głosów do już nagranego materiału oraz pracy aktorów.

 Beata Dworzańska, Anna Michnowicz

Więcej zdjęć w Galerii.