Nasza szkoła po raz kolejny brała udział w akcji „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Akcja upamiętnia powstanie w getcie warszawskim. W tym roku szkolnym w akcji tej uczestniczyła klasa 8. Jako znak solidarności i pamięci uczniowie nosili w tym dniu przypięte do ubrań własnoręcznie wykonane żonkile.

W ramach lekcji historii uczniowie obejrzeli prezentację, dzięki której wprowadzeni zostali w świat i rzeczywistość, w jakiej znaleźli się Żydzi podczas II wojny światowej. Zostały przedstawione im realia życia w getcie, najważniejsze fakty historyczne i ciekawostki. Na koniec uczniowie obejrzeli film „Zdążyć przed Panem Bogiem” na podstawie reportażu Hanny Krall. Narracja w filmie opartym na motywach książki pod tym samym tytułem toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznajemy losy młodego Edelmana członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60 XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi i wreszcie w latach 70 XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu.

Powstanie w Getcie Warszawskim wciąż pozostaje mało znane. Chcemy, aby to się zmieniło, aby pamięć o Powstaniu stała się jednym z elementów kształtujących tożsamość i wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów.

Justyna Barć

Więcej zdjęć w Galerii.