Transport medyczny, pobyt w szpitalu łączy się z bólem, cierpieniem, brakiem poczucia bezpieczeństwa i samotnością. Wykorzystując dobroczynne właściwości uśmiechu, uczniowie klasy V, VI i VIII Szkoły Podstawowej w Bziance pomagają dzieciom zapomnieć o strachu i dodają siły w powrocie do zdrowia – biorąc udział w specjalnej akcji Fundacji Dr Clown.
Dlaczego Twoja pomoc jest potrzebna?
Dzieci przebywające w szpitalu doświadczają wielu trudnych emocji. Lęku, złości, rezygnacji… Dziecko zabierane jest z bezpiecznego otoczenia domowego do zupełnie obcego mu środowiska, gdzie otoczone jest zupełnie obcymi mu ludźmi. Ponadto hospitalizacja wiąże się z deprywacją potrzeb społecznych. Mały pacjent traci kontakt z rówieśnikami, często także z rodzeństwem. Co gorsza, najbliżsi bardzo często koncentrują się na walce z chorobą, w efekcie czego dziecko jako mały człowiek schodzi na drugi plan. Jesteśmy pomocnikami fundacji - „ doktorami clownami” którzy widzą zawsze dziecko- człowieka, nie jego chorobę.
Siedzibą fundacji „Dr Clown” jest Warszawa. Dzięki ponad 20 oddziałom regionalnym jej przedstawiciele działają w ponad 100 miastach na terenie całego kraju, docierając do prawie 60000 podopiecznych szpitali i placówek specjalnych. Mamy nadzieję, a raczej jesteśmy przekonani, że nasze małpki spowodują pierwszy i kolejne uśmiechy dzieci które je otrzymają.


Ewa Potasiewicz

Więcej zdjęć w Galerii.