11 – 12 czerwca odbyła się długo wyczekiwana przez wszystkich wycieczka do Wrocławia. Wzięli w niej udział uczniowie klas III – VIII. Wyruszyliśmy w drogę już o 3.30, tak by być na miejscu jeszcze przed południem.

Pierwszym punktem programu było obejrzenie Panoramy Racławickiej, która na każdym robi wrażenie, nie tylko przez swoją wielkość i sposób ekspozycji, ale przede wszystkim przez talent autorów. Obraz przedstawia bitwę pod Racławicami i został namalowany przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka w latach 1893 – 1894.

Wędrując przez miasto minęliśmy Bastion Ceglarski – ruiny XVI – wiecznych umocnień miejskich. Z bulwarów nad Odrą podziwialiśmy zabudowę Ostrowa Tumskiego z Katedrą św. Jana Chrzciciela w centrum. Następnie przeszliśmy uliczkami miasta na wrocławski rynek. Mogliśmy tam podziwiać piękne, kolorowe kamienice (jest ich około 60) – najbardziej znane to Kamienica pod Błękitnym Słońcem, Kamienica pod Gryfami, Kamienica pod Złotym Słońcem, Kamieniczki Jaś i Małgosia. Na rynku znajduje się także Muzeum Pana Tadeusza, które było kolejnym punktem naszej wycieczki. W muzeum uczniowie uczestniczyli w ciekawej lekcji historii – dowiedzieli się czym jest historia, które źródła historyczne są materialne i niematerialne, wykazali się także wiedzą historyczną.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzenia Sky Tower, gdzie na 49 piętrze znajduje się oszklony punkt widokowy. Z każdego okna mogliśmy podziwiać piękną panoramę miasta.

Ważnym punktem naszej wycieczki była wizyta we wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym. Zobaczyliśmy te najbardziej znane zwierzęta min. żyrafy, zebry, tygrysy, małpki. W Afrykarium podziwialiśmy żółwie, hipopotamy nilowe, mrówniki, rekiny, płaszczki, pingwiny, meduzy, krokodyle nilowe, manaty i wiele egzotycznych ryb i fruwających nad naszymi głowami ptaków np. ibisy, czaple.

Naszą wędrówkę po Wrocławiu zakończyliśmy przy Hali Stulecia, gdzie mogliśmy podziwiać Fontanę Multimedialną. Konstrukcja fontanny zajmuje powierzchnię około 1 ha, na jej dnie umieszczono punkty świetlne oraz dysze wodne. Udało się nam zobaczyć piękne widowisko – połączenie tańca wody i muzyki klasycznej.

Wycieczka była dla wszystkich wspaniałym przeżyciem i rozbudziła wśród uczniów ochotę na kolejne wyjazdy.

Małgorzata Zięba

Więcej zdjęć w Galerii.