Pierwsza pomoc przedmedyczna – jest to zespół czynności podejmowanych przez świadków zdarzenia na miejscu zdarzenia, w którym występuje bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia poszkodowanego. Pierwszej pomocy udzielamy z wykorzystaniem ogólnodostępnych środków opatrunkowych. Czas udzielania pierwszej pomocy trwa od momentu zaobserwowania zagrożenia dla życia i zdrowia, do momentu przekazania poszkodowanego służbom ratowniczym. Kluczowym elementem związanym z udzielaniem pomocy jest wezwanie pomocy! Do udzielania pierwszej pomocy jest zobowiązana każda osoba, która zauważy niebezpieczeństwo. Prawo nakłada na nas obowiązek udzielania pierwszej pomocy. Za nieudzielenie pierwszej pomocy grozi odpowiedzialność karna.

W ramach obchodów dnia pierwszej pomocy grupy starsze od klasy 4 do 8 wzięły udział w zajęciach z panem Arturem Penarem – ratownikiem medycznym z Pogotowia Ratowniczego w Krośnie, który zaprezentował, jak przeprowadzać pierwszą pomoc przedmedyczną oraz pokazał nowoczesną karetkę pogotowia. Młodzież  aktywnie uczestniczyła w pokazach RKO, jak i zapoznała się z pozycją bezpieczną oraz utrwaliła, jak rozmawiać z dyspozytorem bezpieczeństwa publicznego.

Grupy młodsze natomiast od oddziału przedszkolnego do klasy 3 uczestniczyły w pokazie karetki pogotowia oraz zajęciach prowadzonych przez panią Beatę Dworzańską, gdzie poznały i utrwaliły numery alarmowe poprzez oglądanie filmu edukacyjnego ,,Kazio i numery alarmowe”, fantomów do prowadzenia resuscytacji oddechowo-krążeniowej i pozycji bezpiecznej. Zadaniem dzieci było odgadnięcie osób pracujących w instytucjach ratujących ludzkie życie, tj. strażaka, pani doktor i policjanta, które w modzie szkolnej zaprezentowały dziewczęta z klasy 8. Dzieci poprawnie odpowiadały na zadane pytania związane z udzielaniem pierwszej pomocy, za prawidłowe odpowiedzi uczestnicy otrzymali dyplomy, opaski odblaskowe i kolorowanki z numerami alarmowymi.

Największą jednak frajdą były zdjęcia z Misiem – Krzysiem, który odwiedził grupy najmłodsze ubrany w kamizelkę odblaskową. Mamy nadzieję, że nabyte umiejętności i znajomość telefonów alarmowych będą jak najmniej wykorzystywane w codziennym życiu.

Beata Dworzańska

Więcej zdjęć w Galerii.