Z tego powodu dnia 21 kwietnia uczniowie klas I-VI pojechali na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Ekologicznej "Hrendówka". Pogoda dopisała więc udaliśmy się na wycieczkę do lasu na ścieżkę edukacyjno – ekologiczną "Hrendówka", która prowadziła przez lasy Leśnictwa Pastwiska. Przedstawiała ciekawe fragmenty lasu i ogromną różnorodność zbiorowisk przyrodniczych. Można było zaobserwować bogactwo fauny i flory oraz zauważyć ślady bytowania jelenia. Uczniowie poznali zasady zachowania się w lesie, dowiedzieli się jak leśnicy gospodarują lasami, poznali charakterystyczne rośliny runa. Chętni uczniowie mogli przytulic się do brzozy, co podobno regeneruje umysł i ciało. Po wycieczce do lasu przyszedł czas na odpoczynek i pieczenie kiełbasek na terenie leśnictwa. Kiełbaski na gorąco były tym, na co dzieciaki czekały najbardziej. Po odpoczynku i regeneracji sił, uczniowie zagrali w przyrodniczą grę terenową, koło fortuny oraz zrobili swoje pierwsze przewodniki przyrodnicze. Po kilku godzinach spędzonych na świeżym powietrzu pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do szkoły.

22 kwietnia, w piątek swoje obchody Dnia Ziemi miały dzieci z oddziału przedszkolnego. W tym dniu przedszkolaki przyszły ubrane na zielono, na znak tego, że wszyscy chcemy aby nasza planeta była czysta i zielona. Przedszkolaki pod okiem mądrej sowy, poprzez ekologiczne zabawy, dowiedziały się dlaczego obchodzimy Dzień Ziemi, nauczyły się co to jest ekologia oraz jak segregujemy śmieci. Dzieci miały możliwość poćwiczyć segregację śmieci poprzez wrzucanie różnych odpadów do odpowiednich worków. Przedszkolaki rozwiązywały także ekologiczne zagadki i złożyły przyrzeczenie Młodego Ekologa, w którym ślubowały na co dzień m.in. Chronić rośliny i zwierzęta!, Oszczędzać wodę!, Nie śmiecić!, Dbać o środowisko!Pod koniec obchodów Dnia Ziemi wszystkie dzieci dostały odznaki Przyjaciela Przyrody”.

Mam nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków i że dzięki temu dzieci zrozumiały, że każdy człowiek jest zależny od jednej i tej samej Ziemi, dlatego musimy o nią dbać niezależnie od tego kim jesteśmy oraz ile mamy lat!!!

opracowała: U. Smerecka