Uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w badaniu ankietowym w ramach projektu MŁODZICYFROWI.PL. Projekt ten jest kontynuacją działań zrealizowanych w latach 2015 – 2016 pt. DBAM O SWÓJ Z@SIĘG i jest skierowany do młodzieży szkolnej. Koordynatorem projektu jest Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz Fundacja DBAM O SWÓJ Z@SIĘG z siedzibą w Gdańsku. Badanie prowadzone jest wśród uczniów szkół w całej Polsce w wieku 12 – 19 lat.

Głównym celem prowadzonych badań jest zanotowanie wzorów korzystania przez młodzież z telefonów komórkowych, częstotliwości korzystania oraz poruszenie problemu, jakim jest odpowiednie korzystanie z portali społecznościowych. Przeprowadzone badania miały charakter anonimowy.

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów naszej szkoły wskazują, że problem telefonu komórkowego nie jest im obcy. Pytania ankiety dotyczyły życia codziennego, relacji rodzinnych i koleżeńskich. Wszyscy uczniowie posiadają swoje pasje, hobby, chętnie spotykają się z kolegami poza szkołą, nie potrzebują do tego Internetu. Są w większości zadowoleni ze swojego życia, doceniają swoich rodziców, mogą na nich liczyć, na średnim poziomie oceniają swoją sytuację materialną. Nie są bardziej obciążani obowiązkami niż ich rówieśnicy.

Wszyscy posiadają telefon komórkowy i przez telefon, w głównej mierze, korzystają z Internetu. Średnio dziennie to około 3 godzin. Nie szukają w Internecie przyjaciół. Częściej Internet to miejsce gdzie robią tańsze zakupy, oglądają filmy, słuchają muzyki, szukają informacji. Korzystają z portali społecznościowych takich jak: Facebook, Snapchat, Instagram, YouTube, Messenger, przesyłają zdjęcia, ale równocześnie dbają oswoją prywatność. Twierdzą, że nie są uzależnieni od korzystania ze smartfonu i Internetu, choć zdają sobie sprawę, że marnują czas w Internecie (60% ankietowanych).

Uogólniając, pojawia się obraz współczesnego nastolatka zadowolonego ze swojego życia, rodziny, szkoły, przyjaciół, miejsca, w którym mieszka, znającego współczesne cyfrowe narzędzia komunikacji. Nastolatka, który jeszcze z rozsądkiem potrafi korzystać z Internetu, dla którego przyjaźnie w realu są ważniejsze od wirtualnych.

opracowała: M. Zięba