Akcje

 

 

 

 

 

Zobacz również

Strona główna

To już 600 lat

Dzień 8 września 2019 roku na trwałe zapisze się w historii Bzianki, która w tym czasie świętowała 600 – lecie swojego istnienia. Na tak znamienity jubileusz złożyło się wiele inicjatyw upamiętniających to wydarzenie, w tym m.in. wspólna fotografia mieszkańców na tle zabytkowego dworku, w którym obecnie mieści się szkoła podstawowa, poświęcenie pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci ofiar II wojny światowej, uroczysta msza święta pod przewodnictwem ks. Proboszcza Witolda Szmyda, program artystyczny „Bzianka – wieś wciąż żywa” w wykonaniu młodzieży szkolnej, namalowanie dwóch murali za zgodą państwa Oberców i Kołodziejczyków przez pana Arkadiusza Andrejkowa, wydanie książki „Bzianka 600 lat historii’ przez Zbigniewa Brzozowskiego, uhonorowanie najstarszych mieszkańców wsi oraz biesiada i zabawa taneczna.

Uroczystość rozpoczęła się odsłonięciem i poświęceniem tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci mieszkańców Bzianki – ofiar II wojny światowej. Aktu tego dokonali przedstawiciele rodzin poległych, natomiast o poświęcenie poproszono ks. Witolda Szmyda – Proboszcza Parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Trześniowie.

Następnie delegacje złożyły kwiaty pod tablicą, po czym wszyscy udali się pod Dom Ludowy na uroczystą eucharystię, podczas której ks. proboszcz wspólnie z wiernymi modlił się w intencji jubileuszu.

Nie zabrakło także dużego zaangażowania nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej w Bziance, którzy w programie artystycznym „Bzianka wczoraj i dziś” przedstawili historię miejscowości od momentu nadania aktu lokacji aż do czasów współczesnych. Duch miejscowości prowadził nas przez najważniejsze wydarzenia, przypominając o ludziach, którzy pozostawili trwały ślad w historii tej wsi. Młodzi aktorzy zaprezentowali się także w tańcach z różnych epok: dworskim, ludowym, wojennym i współczesnym.

Ciekawym punktem programu okazał się kurier, który przywiózł 600 pozdrowień na 600 – lecie Bzianki z całego świata i z Polski. Pocztówki zostały nadesłane między innymi z Chicago, Nowego Jorku, Pekinu. Indii, Szkocji, Brukseli, Chorwacji i z wielu miejsc naszego kraju.

Licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości z przejęciem podziwiali występy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bziance i nagradzali je gromkimi brawami, a zaproszeni goście składali podziękowania i gratulacje.

Z okazji obchodów 600 – lecia został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Pocztówka mojej miejscowości” w dwóch grupach wiekowych. Do oceny prac powołana została komisja konkursowa, która ustaliła następujący werdykt:

Kl. I – III

Amelia Kuźniar – I miejsce

Lena Kaczor – II miejsce

Nikodem Goliński – III miejsce

Wyróżnienia otrzymali: Wiktoria Cymerman, Aleksandra Kuźnar, Wiktor Zubik

Kl. IV – V

Patryk Potocki – I miejsce

Kacper Zubik – II miejsce

Dorota Gębuś – III miejsce

Osoby wyróżnione to: Julia Ekiert, Milena Kaczor, Damian Potocki.

Zwycięzcom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Jak widać historię naszych małych Ojczyzn budują wydarzenia zarówno te codzienne i drobne, jak i o doniosłym historycznym znaczeniu, czego dowodem jest jubileusz 600 – lecia Bzianki. Niewątpliwie na jej obecny wizerunek składa się dorobek kulturowy wielu pokoleń, a także wysiłek współczesnych mieszkańców, którzy dzięki przywiązaniu do rodzinnych stron uczą młode pokolenie szacunku do drugiego człowieka oraz umiłowania zarówno tej małej, jak i wielkiej Ojczyzny.

Mamy nadzieję, iż ta niecodzienna uroczystość i pamięć o Naszej przeszłości to hołd należny przodkom od współczesnych pokoleń. Zatem niech ta i kolejne rocznice staną się podstawą do odkrywania i budowania tradycji wspólnoty lokalnej.

opracowała: M. Wojtuń

 

 

Więcej zdjęć w Galerii.

Dla naszej szkoły

Szukaj

Nasza szkoła

Bip

Zegar

Ulti Clocks content

Kto nas odwiedza ?

Naszą witrynę przegląda teraz 76 gości 

Zegar szkolny

Koniec roku szkolnego za: