Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest w krajach Unii Europejskiej od 2004 roku. Pomysłodawcą wydarzenia była organizacja CPLOL (Komitet Łącznikowy Terapeutów Mowy/Logopedów), zrzeszająca terapeutów i logopedów językowych z całej Europy.

W Polsce święto obchodzone jest od 2007 roku. Adresatami akcji są przede wszystkim rodzice niemowląt, dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, których rozwój i komunikacja budzą niepokój. Święto ma na celu zmobilizowanie opiekunów, by nie zwlekali z wizytą u specjalisty z dzieckiem, które ma problem z mówieniem.

Logopeda w najprostszym tłumaczeniu to terapeuta zajmujący się pomocą z zaburzeniami wymowy, takimi jak seplenienie, rotacyzm, afazja, jąkanie, terapią dzieci z niedosłuchem, rozszczepem i upośledzeniami w różnym stopniu. Jego podstawowym zadaniem jest zapobieganie zaburzeniom mowy (profilaktyka), rozpoznawanie (diagnoza) oraz usuwanie wad wymowy w trakcie terapii logopedycznej.

W naszej szkole, chcąc upamiętnić ten dzień, każdy uczeń brał udział w zabawie słownej odczytując popularne bądź mniej znane łamańce językowe. Nie było to proste zadanie, gdyż żartobliwe zdania, frazy trudno się wymawiało, a czasami nawet język się „łamał”.

Łamańce językowe to świetne ćwiczenie artykulacyjne, którego celem jest wykształcenie wyraźnej i czystej wymowy, a także wyeliminowanie błędów, które powstają w wyniku zbyt szybkiego tempa mówienia i niedbałej artykulacji głosek.

Maria Ekiert

Więcej zdjęć w Galerii.