Internetowy Teatr TVP

4 lutego 2016r. uczniowie naszej szkoły mogli poczuć atmosferę zabawy, oglądając transmisję sztuki „Dookoła karuzeli, czyli dziecko potrafi” autorstwa Krzysztofa Deszczyńskiego z Teatru Muzycznego w Poznaniu. Musical jest przeznaczony dla wszystkich od 5 roku życia do późnej starości.

Dyrektor Wesołego Miasteczka zabiera dzieciaki w niezwykłą podróż, podczas której mogą się wiele nauczyć o otaczającym świecie i jego zagrożeniach.

Dzięki niej poznają przyczyny wypadków samochodowych , płynąc żaglowcem pod polską banderą, spotykają okręt piracki, samochodem strażackim ugaszą pożar, a potem konik zabierze ich do szkoły na lekcję muzyki, na której poznają instrumenty muzyczne, ich brzmienie i nazwy. Udowadniają, że DZIECKO POTRAFI!

Właściciel Wesołego Miasteczka, podobnie jak i aktorzy, włączali dzieci z widowni do wspólnej zabawy, aktywnego uczestniczenia w sztuce. Ruch sceniczny, dynamika powodowały, że nikt nie mógł się nudzić, a żywiołowa reakcja publiczności, salwy śmiechu najlepiej o tym świadczyły.

Mam nadzieję, że nasze dzieciaki również przeżyły moc wrażeń i dały się porwać w zaczarowany świat spektaklu.

opracowała: M. Wojtuń

26 lutego 2014 r. uczniowie naszej szkoły mogli oglądać na żywo spektakl teatralny pt. „Szpak Fryderyk” wystawiany w Białostockim Teatrze Lalek w ramach „Internetowego Teatru TVP dla Szkół”.

Teatralna scena, a na niej wielka, stara szafa, wszędzie porozrzucane boa z piór, na podłodze mnóstwo poduszek, na których zasiadały dzieci.

Przedstawienie to ciekawa i wesoła historia o dwóch sąsiadach, którzy są bardzo różni i mają dość ekscentryczne upodobania: pani Maier hodowała szczury, natomiast pan Hubert – przesadnie dbający o porządek – kochał ptaki. Sympatia do zwierząt tych dwojga bohaterów  wynikała z samotności i pragnienia posiadania kogoś, kim można się zaopiekować.

Sztuka skłania do refleksji, iż nie należy nikogo oceniać po pozorach, a sąsiedzkie konflikty mogą się przerodzić w przyjaźń.

Spektakl „Szpak Fryderyk” bardzo podobał się uczniom, a swój zachwyt wyrazili brawami. Mamy nadzieję, że w przyszłości również obejrzymy taką formę teatralnego przekazu. Każde spotkanie z teatrem, ze  sceną uczy krytycznego odbioru wytworów kultury.

opracowała: M. Wojtuń

Dzień 22 października był dla najmłodszych uczniów SP w Bziance szczególnym dniem.

W ramach Internetowego Teatru TVP dla szkół uczniowie przedszkola oraz klas I - III mieli niepowtarzalną okazję przenieść się do świata Baśni i Bajek za sprawą musicalu familijnego ,,Calineczka", który opierał się na motywach ponadczasowej  i jakże nadal aktualnej baśni Hansa Christiana Andersena, według libretta Andrzeja Ozgi i Marka Bartkowicza i reżyserii Andrzeja Ozgi.

Była to, pełna humoru fantazja teatralna o dorastaniu, wkraczaniu w świat dorosłych, poszukiwaniu przyjaźni i sztuce odnalezienia się we współczesnym świecie na przykładzie maleńkiej dziewczynki, która przyszła na świat w pąku kwiatu.

Dzięki spektaklowi młodzi widzowie mieli szansę przeżycia wielu wrażeń w przyjaznej, bajkowej scenerii ukazującej pełnię uniwersalnych postaw ludzkich, a także życiowych prawd.

opracowała: E. Jakieła

Więcej zdjęć w Galerii.

W nowym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do projektu: "Teatr dla szkół".  To inicjatywa Telewizji Polskiej, której ideą jest stworzenie jak najszerszego dostępu do wydarzeń kulturalnych. Skierowana jest do szkół oddalonych od placówek teatralnych.

Skorzystaliśmy z tego pomysłu i dnia 7 października w ramach Internetowego Teatru TVP dla szkół uczniowie kl. IV-VI  obejrzeli  sztukę "Mikrokosmos" według scenariusza i reżyserii Konrada Dworakowskiego. Była to pantomima, z którą nasi uczniowie mieli po raz pierwszy kontakt.

Mamy nadzieję, że poprzez udział w tym programie uda się zaszczepić wśród młodych odbiorców zamiłowanie do sztuki , a obejrzane spektakle dostarczą wielu wrażeń.

opracowała: E. Jakieła

Więcej zdjęć w Galerii.