Strona główna Internetowy Teatr TVP dla szkół Aktualności Mural z okazji 600 – lecia Bzianki

Mural z okazji 600 – lecia Bzianki

Arkadiusz Andrejkow to twórca wielu murali na Podkarpaciu. Artysta przyznaje, że jeśli tylko może, tworzy poza pracownią, najchętniej na zniszczonych murach, starych drewnianych szopach. Najpierw wybiera interesującą ścianę, a potem ze zbioru fotografii dobiera tę, która najlepiej pasuje do danego miejsca.

Również w Bziance, z okazji 600 – lecia, powstał mural dzięki życzliwości Pani Karoliny Oberc, która jest inicjatorką całego przedsięwzięcia i wyraziła zgodę na wykonanie obrazu, udostępniając równocześnie miejsce na ścianie stodoły.

Spośród wielu fotografii twórca wybrał zdjęcie przedstawiające postać Pani Krystyny Szajny – mieszkanki Bzianki z czasów młodości. Z relacji najbliższej rodziny wynika, że była ona córką Marii i Jana Szafranów – wnuczką Łucjana Polańskiego, przyjaciela i zarządcy lasów Stanisława Grodzickiego. Zostało wykonane około 1953 – 1955 roku. Miała ona wówczas 10 – 12 lat. Ubrana jest w tradycyjny strój ludowy, w którym chodziły dziewczęta, nazywane potocznie obraźnicami, na uroczystości zwłaszcza kościelne, podczas których nosiły obrazy i feretrony. Z Bzianki noszone były dwa obrazy ufundowane przez rodzinę Grodzickich. W tamtych czasach obraz nosiło 8 dziewcząt: 4 z Bzianki „dół”, a 4 z „góry” i „ze środka”.

Obraz został wykonany tak, aby nie ingerował zanadto w budynek i otoczenie. Podłoże ściany stanowi naturalne tło dla postaci, a bohaterka została namalowana w sposób oddający klimat starej fotografii.

Artysta powiedział, że każdy mural jest pewnego rodzaju pomnikiem „zwykłych” mieszkańców tych wsi, gdyż obrazy uwieczniają cichych, nieznanych poza swoją lokalną ojczyzną, bohaterów tamtych miejscowości. Te prywatne historie, to prawdziwe życie minionych pokoleń. Wyraził też nadzieję, że dzięki przedsięwzięciu udało mu się przybliżyć nowoczesną sztukę uliczną – „street art”, kojarzoną z dużymi miastami, społecznościom tych małych miejscowości.

opracowała: M. Wojtuń

Więcej zdjęć w Galerii.

Dla naszej szkoły

Szukaj

Nasza szkoła

Bip

Zegar

Ulti Clocks content

Kto nas odwiedza ?

Naszą witrynę przegląda teraz 80 gości 

Zegar szkolny

Koniec roku szkolnego za: