Strona główna Konkursy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Już od 16 lat na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto trwa przez cały październik, a biblioteki szkolne w tym czasie organizują wiele wydarzeń i świętują wspólnie z czytelnikami. W tym roku oficjalne hasło święta to School Library Rocks, czyli Biblioteki szkolne rządzą.

Przez cały październik w naszej bibliotece wiele się działo. Na początku miesiąca zostały ogłoszone uczniom konkursy: Konkurs plastyczny „Ilustracja do ulubionej książki” dla uczniów klasy 1 oraz Konkurs czytelniczy „Zostań mistrzem pięknego czytania” dla uczniów klas 2 - 6 Szkoły Podstawowej w Bziance.

Celem konkursu plastycznego była popularyzacja czytelnictwa, zwiększenie zainteresowania książką, pobudzanie wyobraźni plastycznej i kreatywności dzieci, dążenie do uzyskania sukcesu poprzez uczestnictwo w konkursie tematycznym, rozwijanie zdolności plastycznych dzieci oraz współpraca biblioteki z wychowawcami klas.

Konkurs czytelniczy miał na celu propagowanie kultury czytelniczej poprzez korzystanie z biblioteki szkolnej, podniesienie poziomu czytelnictwa, kształcenie umiejętności pięknego czytania na głos, wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu, rozbudzanie pasji czytelniczych oraz zamiłowania do literatury.

Więcej zdjęć w Galerii.

Uczniowie klasy 1 wykonali różnymi technikami ilustracje do ulubionej książki. Komisja Konkursowa miała trudne zadanie do rozwiązania, aby wyłonić spośród prac trzy najciekawsze. Komisja przyznała I miejsce Oliwii Czapor, II miejsce Maksymilianowi Szymańskiemu oraz III miejsce Wiktorowi Zubikowi. Dnia 25 października w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy. Każdy uczestnik zaprezentował ciekawy fragment tekstu, wcześniej przygotowany w domu. Jury oceniało wyrazistość czytania, płynność, bezbłędność, intonację, akcent wyrazowy i zdaniowy. Konkurs ten został przeprowadzony w dwóch grupach.

I grupa,  uczniowie klas II i III. Mistrzem pięknego czytania w tej grupie została Julia Ekiert – kl.2, II miejsce zajęła Milena Kaczor – kl.2 oraz III miejsce zajął Hubert Kaczor – kl. 3.

II grupa, uczniowie klas IV – VI. Mistrzem pięknego czytania został Sławomir Gębuś – kl. 6, II miejsce zajął Jakub Guzik – kl. 5 oraz III miejsce zajął Jakub Kaczor – kl. 5.

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz piękne książki, natomiast pozostali uczestnicy dyplomy za udział, aby nagrodzić ich starania.

Dnia 26 października zaprosiliśmy naszych najmłodszych uczniów do biblioteki w ramach akcji „Starsi czytają młodszym”. Uczennica klasy trzeciej przeczytała zebranym dzieciom” Piotrusia Pana”. Każdy uczestnik na pamiątkę i zachętę do przygody z książką otrzymał kolorowankę z postacią z przeczytanej baśni. Wychowawczyni grupy zostały wypożyczone książeczki do wspólnego czytania przedszkolakom.

Czytanie najmłodszym ma na celu rozwinąć ciekawość poznawczą świata, budować własną osobowość i wrażliwość poprzez poszukiwanie wiedzy, informacji w bajkach, książkach i czasopismach.

opracowała: A. Michnowicz

Dla naszej szkoły

Szukaj

Nasza szkoła

Zegar

Ulti Clocks content

Kto nas odwiedza ?

Naszą witrynę przegląda teraz 190 gości 

Zegar szkolny

Koniec roku szkolnego za: