Strona główna Lektury

Szkoła Podstawowa - spis lektur

Klasa 1

  • Jan Brzechwa, Tańcowała igła z nitką,
  • Jan Brzechwa, Katar,
  • Charles Perrault, Kot w butach,
  • Jarosław Mikołajewski, O rybaku i złotej rybce,
  • Julian Tuwim, O panu Tralalińskim,
  • Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn,
  • Charles Perrault, Czerwony Kapturek,
  • Hans Christian Andersen, Calineczka,
  • Danuta Wawiłow, Kałużyści,
  • Julian Tuwim, Spóźniony słowik,
  • Agnieszka Frączek „Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą”.

 

Klasa 2

  • Hans Christian Andersen, tłum. Stefania Beylin, Brzydkie kaczątko,
  • Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciom (wybrane wiersze),
  • Jan Brzechwa, Żaba,
  • Jan Grabowski, Puc, Bursztyn i goście (fragment),
  • Maria Krüger, Karolcia (fragment),
  • Joanna Kulmowa, Wiatr północny,
  • Joanna Kulmowa, Zimno – ciepło,
  • Astrid Lindgren, tłum. Irena Szuch-Wyszomirska, Dzieci z Bullerbyn (fragment),
  • Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta (fragment),
  • Alan A. Milne, tłum. Irena Tuwim, Kubuś Puchatek,
  • Maciej Orłoś, Tajemnicze przygody Meli (fragment),
  • Małgorzata Strzałkowska, Zielony i Nikt,
  • Julian Tuwim, Warzywa.

Lista lektur proponowanych w podręczniku „Nasza szkoła” MEN w klasie 2

  • Leo Buscaglia, Jesień liścia Jasia,
  • Alina i Czesław Centkiewiczowie, Zaczarowana zagroda,
  • Grzegorz Kasdepke, Mam prawo lub Marcin Brykczyński, O prawach dziecka,
  • Mira Lobe, Babcia na jabłoni,
  • Elżbieta Zubrzycka, O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów.

 

Klasa 3

  • Hans Christian Andersen, Baśnie,
  • Jan Brzechwa, Grzyby,
  • Maria Konopnicka, Jak to ze lnem było,
  • Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn,
  • Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją,
  • Maurice Sendak, Tam, gdzie żyją dzikie stwory,
  • Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia,
  • Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy (fragmenty),
  • Julian Tuwim, Ptasie radio,

 

Klasa 4

Lektura obowiązkowa:

  • Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa,
  • Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks),
  • René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań),
  • Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy),
  • Joanna Olech, Dynastia Miziołków,
  • Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego,
  • Wybrane podania i legendy polskie,
  • Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody,
  • Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce,
  • Jeanne Marie Leprince de Beaumont, Piękna i Bestia,
  • Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.

Lektura uzupełniająca:

  • Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy,
  • Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna powieść,
  • Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy,
  • Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki,
  • Selma Lagerlöf, Cudowna podróż,
  • Sat-Okh, Biały mustang,
  • Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.

 

Klasa 5

Lektura obowiązkowa:

  • Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa,
  • Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje),
  • Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni,
  • Bolesław Prus, Katarynka,
  • Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny,
  • Seweryna Szmaglewska, Czarne Stopy,
  • Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce,
  • Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne,
  • Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

Lektura uzupełniająca:

  • Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów,
  • Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo,
  • Karol May, Winnetou,
  • Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść,
  • Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa,
  • Bolesław Prus, Kamizelka,
  • Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant,
  • Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera,
  • Wybór innych tekstów kultury.

 

Klasa 6

Lektura obowiązkowa:

  • Antoni Czechow, Kameleon, Śmierć urzędnika,
  • Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi,
  • Ignacy Krasicki, wybrane bajki,
  • Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (polowanie oraz koncert Wojskiego),
  • John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem,
  • Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy,
  • Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta.

Lektura uzupełniająca:

  • Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie,
  • Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli,
  • Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów,
  • Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty),
  • Kornel Makuszyński – wybrana powieść,
  • Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza,
  • Alfred Szklarski, wybrana powieść,
  • Katarzyna Zychla, Dziewczynka tańcząca z wiatrem,
  • Wybór innych tekstów kultury.

 

Klasa 7

Lektura obowiązkowa:

  • Charles Dickens, Opowieść wigilijna,
  • Aleksander Fredro, Zemsta,
  • Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII,
  • Ignacy Krasicki, Żona modna,
  • Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, Pan Tadeusz (historia Polski),
  • Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik,
  • Stefan Żeromski, Siłaczka,
  • Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta.

Lektura uzupełniająca:

  • Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna,
  • Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze,
  • Helena Keller, Widzieć przez trzy dni,
  • Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów,
  • Beata Obertyńska, Z domu niewoli (fragmenty),
  • Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy,
  • Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty),
  • Wybór innych tekstów kultury.

 

Klasa 8

Lektura obowiązkowa:

  • Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec,
  • Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz,
  • Juliusz Słowacki, Balladyna,
  • Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę,
  • Stefan Żeromski, Syzyfowe prace,
  • Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka.

Lektura uzupełniająca:

  • Bogdan Bartnikowski, Dzieciństwo w pasiakach,
  • Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty),
  • Suzanne Collins, Igrzyska śmierci,
  • Arkady Fiedler, Dywizjon 303,
  • Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość (fragmenty),
  • Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939–5 IV 1945 (fragmenty),
  • Nela Mała Reporterka, Nela na kole podbiegunowym,
  • E.-E. Schmitt, Oskar i pani Róża,
  • Wybór innych utworów tekstów kultury, w tym wierszy współczesnych poetów i reportaży.

Dla naszej szkoły

Szukaj

Nasza szkoła

Zegar

Ulti Clocks content

Kto nas odwiedza ?

Naszą witrynę przegląda teraz 282 gości 

Zegar szkolny

Koniec roku szkolnego za: