Dnia 17 października biblioteka szkolna zorganizowała urodziny Kubusia Puchatka. W uroczystości uczestniczyli uczniowie klas 1, 2 i 3. Podczas spotkania pani bibliotekarka przybliżyła sylwetkę Alana Aleksandra Milne’a autora książki o przygodach misia o bardzo małym rozumku.

14 października 1926 r. powstała pierwsza książka o Kubusiu Puchatku, którą autor napisał dla swojego syna. Bohaterowie tej opowieści istnieli naprawdę. Kubuś, Kłapouchy, Prosiaczek, Królik, Tygrys to ulubione zabawki Krzysia, synka pisarza. Za domem państwa Milne rósł Stumilowy Las, a w nim Sześć Sosen. Chatka Puchatka była w pniu starego orzecha, a przy pobliskim mostku odbywały się wyścigi patyczków. O przygodach misia możemy dowiedzieć się z książek: "Kubuś Puchatek" i "Chatka Puchatka".

Kolejnym punktem uroczystości urodzinowej był konkurs wiedzy o Kubusiu Puchatku. Uczniowie wysłuchali opowiadania pt. „Urodziny Kubusia Puchatka”. Następnie rozwiązywali zagadki słowno – obrazkowe, krzyżówki związane z Kubusiem i jego przyjaciółmi. Każdy z uczestników spotkania miał za zadanie pokolorować obrazek, który po złożeniu w całość utworzył ogromną postać Kubusia Puchatka.

W ramach obchodów został zorganizowany również konkurs plastyczny: „Portret Kubusia Puchatka”. Technika wykonania prac była dowolna. Jury oceniało pomysłowość, staranność i estetykę dzieł młodych twórców. W konkursie wzięło udział 12 uczniów. Wszyscy wykonawcy prac zostali nagrodzeni. Jury w składzie pani M. Kwiatkowska i pan Sz. Kielar przyznało miejsca:

I miejsce:

Nikola Stapińska - kl. 3
Lena Dereniowska – kl. 3
Krystian Guzik – kl. 1
Patryk Cymerman – kl. 1

II miejsce:

Noemi Zubik – kl. 1
Dżesika Stapińska – kl. 1
Marcel Ekiert – kl. 2
Julia Polańska – kl. 3

III miejsce:

Milena Ekiert – kl. 2
Kamil Krępulec – kl. 2
Igor Zubik – kl. 2
Hanna Zubik – kl. 3

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy.

Kubuś w prosty sposób uczy wielu życiowych mądrości, pokazuje, że warto cieszyć się z najmniejszych nawet rzeczy, jest życzliwy dla innych, a przyjaźń i pomaganie przyjaciołom są dla niego bardzo ważne. W 1997 roku mianowano nawet Kubusia Puchatka Ambasadorem Przyjaźni przy ONZ. Puchatka kocha się, za jego prostotę, wierność, uczciwość, wielkie poczucie humoru. Przygody misia i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu uczą m.in. akceptacji siebie i innych wraz z ich wadami i niedoskonałościami. Nikt nie jest idealny, tak samo, jak postacie z tej bajki. Poznając bohaterów, lubimy ich za to, jakimi są. Prosiaczek jest bardzo bojaźliwy, Królik pracowity, lecz wybuchowy, Kłapouchy ciągle widzi wszystko w ciemnych barwach. Kangurzyca jest nadopiekuńczą matką.

Podsumowaniem naszego świętowania była degustacja miodu, który tak lubi Kubuś Puchatek. Dzień spędzony z misiem przyniósł uczniom wiele radości, a jego hasłem przewodnim był cytat z książki o naszym misiowym przyjacielu:

„ – Jaki dziś dzień? – zapytał Puchatek.
– Dziś – odpowiedział Prosiaczek. Na to Puchatek:
– To mój ulubiony dzień. ”

 Anna Michnowicz

 

Więcej zdjęć w Galerii.