Strona główna Ogłoszenia biblioteczne

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

3 kwietnia 2019 r. w Bibliotece szkolnej w Bziance obchodziliśmy wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Do wspólnego świętowania zaprosiliśmy najmłodsze klasy naszej szkoły.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, święto obchodzone co roku 2 kwietnia, ściśle związane jest z Hansem Christianem Andersenem, bowiem tego dnia przypada rocznica urodzin tego znanego na całym świecie bajkopisarza. Święto, które ustanowiono w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY), ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

Spotkanie z młodymi czytelnikami było wspaniałą okazją do zapoznania z postacią Andersena.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci był doskonałym Dniem do promocji głośnego czytania, dlatego tego dnia w naszej bibliotece odbyła się również akcja „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Uczennica klasy 2 Aleksandra Kuźnar przeczytała zebranym baśń H. Ch. Andersena pt.  „Świniopas.” Również na ten niezwykły Dzień została wykonana gazetka okolicznościowa, a także wystawa książek H. Ch. Andersena.

Wzbudzenie zainteresowania książkami u dzieci jest istotne, ponieważ pomoże im rozwinąć pamięć, wyobraźnię oraz słownictwo. Książki dostarczają również wiedzy z różnych dziedzin, a przy tym mają w sobie duży ładunek emocjonalny, który wzbudzi w najmłodszych wrażliwość i empatię.

opracowała: A. Michnowicz

Więcej zdjęć w Galerii.

 

Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej

W środę 13 marca 2019 roku uczniowie klasy I naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet Czytelników Biblioteki Szkolnej.

Podczas pierwszej części uroczystości uczniowie obejrzeli krótką inscenizację w której wystąpili bohaterowie różnych baśni. Aktorami w przedstawieniu byli uczniowie klasy II  i III.

Po obejrzeniu przedstawienia uczniowie wraz z Panią wychowawczynią w towarzystwie starszych koleżanek i kolegów przeszli do biblioteki, aby min. poznać zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, poznali regulamin wypożyczania książek. Następnie wysłuchali wiersza Jana Brzechwy pt. „Samochwała” w wykonaniu Mileny Tabisz, uczennicy klasy II. W dalszej części spotkania uczniowie klasy pierwszej rozpoznawali ilustracje i dopasowywali do nich tytuły baśni, odgadywali z jaką baśnią kojarzy się wybrany rekwizyt, a także układali bajkowe puzzle. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani przez Królową Książkę na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia nowi czytelnicy otrzymali zakładki do książki, okolicznościowe dyplomy i bajeczki.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

opracowała: A. Michnowicz

Więcej zdjęć w Galerii.

 

Warning: getimagesize(https://lh3.googleusercontent.com/-spAz0Bo1kK0/XBKfY64X41I/AAAAAAAAXlQ/m7trE_G5VDEBgQc7HxzBPcFUd01ipTIOgCHMYBhgL/s104-c/DSCN0911.JPG) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/zxc890lk/domains/spbzianka.idl.pl/public_html/plugins/content/phocagallery.php on line 1166

Warning: getimagesize(https://lh3.googleusercontent.com/-ECyvj5NwGZo/XBKfY3XN9xI/AAAAAAAAXlQ/4HlaL4iX-EYxujIBBOPqna49_8l1O9xuQCHMYBhgL/s104-c/DSCN0909.JPG) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/zxc890lk/domains/spbzianka.idl.pl/public_html/plugins/content/phocagallery.php on line 1166

Warning: getimagesize(https://lh3.googleusercontent.com/-vGwm2FBbCuo/XBKfY8TIawI/AAAAAAAAXlQ/lFC-gElVJgwxZy7OmbGtFkSAaZ5VOPFHgCHMYBhgL/s104-c/DSCN0905.JPG) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/zxc890lk/domains/spbzianka.idl.pl/public_html/plugins/content/phocagallery.php on line 1166

Warning: getimagesize(https://lh3.googleusercontent.com/-xU0-ABo-EFA/XBKfY0rIi2I/AAAAAAAAXlQ/RaZ2Xz8mqt8mmDMcndZMMjg5spYbq5s3gCHMYBhgL/s104-c/DSCN0912.JPG) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/zxc890lk/domains/spbzianka.idl.pl/public_html/plugins/content/phocagallery.php on line 1166

Mała książka - wielki człowiek

Z przyjemnością informujemy, że nasza biblioteka szkolna przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną  w Rymanowie przystąpiła w miesiącach wrzesień – grudzień do pilotażowego projektu dla trzylatków realizowanego przez Instytut Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.

Na start dzieci otrzymały w prezencie Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą: książki „Pierwsze wiersze dla...”, Karty Małego Czytelnika oraz naklejki do Kart Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymał naklejkę, a po zebraniu dziesięciu został uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znaleźli coś dla siebie także rodzice: „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze.

Projekt miał zachęcić rodziców do odwiedzania biblioteki i codziennego czytania z dzieckiem. Dzięki udziałowi w projekcie dzieci poznały ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa – bibliotekę i zostały pełnoprawnymi uczestnikami życia kulturalnego.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy.

Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

opracowała: A. Michnowicz

 

Warning: getimagesize(https://lh3.googleusercontent.com/-bBs4huajn7E/W_hsvx4MOYI/AAAAAAAAXXQ/cf9evtuSBfM-YO4JOufFxfN0B9aPo04mQCHMYBhgL/s104-c/DSCN8450.JPG) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/zxc890lk/domains/spbzianka.idl.pl/public_html/plugins/content/phocagallery.php on line 1166

Warning: getimagesize(https://lh3.googleusercontent.com/-WfK7emNfTRo/W_hsv6r418I/AAAAAAAAXXM/qn2dToPAak8tp6KVxqNKr7xvBbbjLNW1wCHMYBhgL/s104-c/DSCN8457.JPG) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/zxc890lk/domains/spbzianka.idl.pl/public_html/plugins/content/phocagallery.php on line 1166

Warning: getimagesize(https://lh3.googleusercontent.com/-nj-OoPKl-rI/W_hsv88-6iI/AAAAAAAAXXM/UZmg0NBf76w_1A9uB4Lu8tVexQXHrCBgACHMYBhgL/s104-c/DSCN8454.JPG) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/zxc890lk/domains/spbzianka.idl.pl/public_html/plugins/content/phocagallery.php on line 1166

Warning: getimagesize(https://lh3.googleusercontent.com/-0BPVzQuSfIg/W_hsv245mMI/AAAAAAAAXXM/F-VpznAeXE4DfH7LB9f3O7_6tsO0Nk-hQCHMYBhgL/s104-c/DSCN8453.JPG) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/zxc890lk/domains/spbzianka.idl.pl/public_html/plugins/content/phocagallery.php on line 1166

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz  biblioteki w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych, biblioteka Szkoły Podstawowej w Bziance otrzymała w roku 2018 środki finansowe na zakup książek. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 234 woluminy wartości 3100.00 zł. W oparciu o przeprowadzone ankiety wśród uczniów i rodziców dotyczące zakupu książek, a także propozycje nauczycieli dokonaliśmy wyboru książek do zakupu. Cenną wskazówką były również wypowiedzi uczniów na temat ich zainteresowań, przekazywane podczas rozmów i porad czytelniczych w bibliotece szkolnej. Dzięki otrzymanym środkom finansowym biblioteka została doposażona w lektury szkolne, nowości wydawnicze, a także o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników. Największym zainteresowaniem cieszą się tzw. nowości wydawnicze. Są wśród nich: Czytamy bez mamy, Wędrówki po Polsce z baśnią i legendą, Niedoparki, seria Siri i pies sąsiada, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, seria Elena, Pamiętnik Czarnego Noska, itd. Zakupiono także książki z powiększoną czcionką, kolorowym tekstem i przewagą ilustracji dla dzieci oraz książki poruszające problemy integracji, tolerancji, wyrozumiałości i pomocy innym. Książki zaczęły cieszyć się dużym zainteresowaniem. Dzieci coraz chętniej zaczęły odwiedzać bibliotekę i korzystać z jej nowych zbiorów. Rodzice dzieci przedszkolnych wspólnie z dziećmi odwiedzają bibliotekę, chętnie doradzają swoim dzieciom w wyborze książki do czytania.

Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać dzieci, że czytanie może rozwijać ich wyobraźnię i poszerzyć wiedzę na temat ludzi i świata. Czytanie może wpływać na to, że język jakim się posługują będzie bogatszy i piękniejszy, a przede wszystkim, że książka to świetny kompan chociażby na jesienne i zimowe długie wieczory.

opracowała: A. Michnowicz

Więcej zdjęć w Galerii

 

Warning: getimagesize(https://lh3.googleusercontent.com/-L4Z5szqmfQg/W-sla4zZZYI/AAAAAAAAXP8/UIrJ6Tz9TJwmavdb9hhajLyenCe44XYGgCHMYBhgL/s104-c/DSCN8075.JPG) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/zxc890lk/domains/spbzianka.idl.pl/public_html/plugins/content/phocagallery.php on line 1166

Warning: getimagesize(https://lh3.googleusercontent.com/-n0Qb0HI_3EY/W-sla1q7mhI/AAAAAAAAXP8/bIpEuzcwnbsvbWo97x1wiuo8s4UJGaolwCHMYBhgL/s104-c/DSCN8078.JPG) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/zxc890lk/domains/spbzianka.idl.pl/public_html/plugins/content/phocagallery.php on line 1166

Warning: getimagesize(https://lh3.googleusercontent.com/-_WcOw5jZObU/W-sla6j4o0I/AAAAAAAAXP8/ZWsC_dqI_P0rs_ZCo73BjkGyIT9Rl3xxwCHMYBhgL/s104-c/DSCN8077.JPG) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/zxc890lk/domains/spbzianka.idl.pl/public_html/plugins/content/phocagallery.php on line 1166

Warning: getimagesize(https://lh3.googleusercontent.com/-X_V72IPWQ1w/W-slazErWQI/AAAAAAAAXP8/qldukWriMU4dVSibYekaLXq1MwUackkFwCHMYBhgL/s104-c/DSCN8076.JPG) [function.getimagesize]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/zxc890lk/domains/spbzianka.idl.pl/public_html/plugins/content/phocagallery.php on line 1166

Targi taniej książki

W dniach od 29 października 2018 roku do 6 listopada 2018 roku miały miejsce w naszej szkole targi książek, dostarczone przez Księgarnię i Hurtownię Taniej Książki z Tuliszkowa oraz Księgarnię i Hurtownię Taniej Książki „Drugi Tom”.

Targi te cieszą się dużą popularnością wśród uczniów i nauczycieli. Każdy może znaleźć odpowiednią pozycję dla siebie lub swoich bliskich, tym bardziej, że ceny nie są wygórowane, a wydania książek bardzo ładne. Tematyka książek jest bardzo zróżnicowana – od bajeczek i baśni do czytania i kolorowania, książek edukacyjnych po książki popularno - naukowe, słowniki i atlasy.

Akcja ma na celu popularyzowanie literatury w okazyjnych cenach, dostępnych dla wszystkich uczniów oraz wzbudzanie zainteresowania literaturą dziecięcą.

Dochód uzyskany z kiermaszu wzbogaci bibliotekę szkolną o nowe pozycje książkowe, dlatego też dziękujemy WSZYSTKIM, którzy  wzięli udział w tej akcji!

opracowała: A. Michnowicz

Więcej zdjęć w Galerii

 

Ogólnopolska akcja "Jak nie czytam, jak czytam" - 2018 r.

 

Dla naszej szkoły

Szukaj

Nasza szkoła

Bip

Zegar

Ulti Clocks content

Kto nas odwiedza ?

Naszą witrynę przegląda teraz 67 gości 

Zegar szkolny

Koniec roku szkolnego za: