Strona główna Ogłoszenia biblioteczne

Wolne Lektury

Wolne Lektury to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się 5651 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach - HTML, TXT, PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek, Andrzej Chyra, Paulina Holtz, Andrzej Seweryn czy Adam Fidusiewicz. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem.

Z udostępnionych zasobów można korzystać również poprzez bezpłatną aplikację mobilną. Umożliwia ona bezpośredni i wygodny dostęp do zasobów biblioteki na urządzeniach mobilnych. Aplikacja dostępna jest na systemy Android oraz iOS. Strona internetowa jest również dostosowana do używania na urządzeniach mobilnych.

Wszystkie utwory zamieszczone w bibliotece Wolne Lektury można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.

Wolne Lektury to projekt fundacji Nowoczesna Polska realizowany pro publico bono, we współpracy z Biblioteką Narodową, Biblioteką Śląską oraz Biblioteką Elbląską pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W Komitecie Honorowym Wolnych Lektur zasiadają: prof. Maria Janion, prof. Grażyna Borkowska, prof. Przemysław Czapliński, prof. Mieczysław Dąbrowski, prof. Ewa Kraskowska, prof. Małgorzata Czermińska, prof. Jerzy Jarzębski i prof. Piotr Śliwiński.

Większość utworów w bibliotece nie jest objęta majątkowym prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej, co oznacza że można je swobodnie publikować i rozpowszechniać.

Anna Michnowicz

 

Nowości książkowe

Na półki naszej biblioteki szkolnej trafiły kolejne nowości książkowe. W grudniu biblioteka zakupiła mnóstwo nowości wydawniczych z przeznaczeniem dla uczniów klas I – VIII. Są to zarówno lektury szkolne - część jako audiobooki, jak i książki wybrane przez uczniów. Przy współpracy z nauczycielem języka polskiego Panią A. Pelczarską zorganizowano „Pudełko życzeń – wybierz książkę do biblioteki szkolnej”. Uczniowie dokonywali wyboru książek oddając swoje głosy na zaproponowane tytuły książek. Głosowanie odbywało się w formie elektronicznej na specjalnie przygotowanych przez Panią A. Pelczarską ankietach w grupach wiekowych klasy I – III i klasy IV – VIII.

Nowości książkowe w naszej bibliotece, min. „Był sobie pies” C. W. Bruce, „Cudowny chłopak” R. J. Palacio, „Czarownica piętro niżej” M. Szczygielski, „Most do Therabithii” K. Paterson, „Prawiek i inne czasy” O. Tokarczuk, „Uratujmy małe lwiątko” R. Delahaye, „Sowie czary, cudowna przyjaźń”I. Brandt, „Nela - mała reporterka. Nela i polarne zwierzęta”, itd.

W celu popularyzacji książki i czytelnictwa w bibliotece szkolnej została wykonana wystawa książek pt. „Nowości czytelnicze w bibliotece szkolnej”.

Serdecznie zapraszamy do biblioteki po najnowsze nowości wydawnicze zakupione specjalnie z myślą o naszych Czytelnikach Uśmiech. Spośród prezentowanej bogatej i różnorodnej oferty, każdy Czytelnik znajdzie coś wyjątkowego dla siebie.

Zapraszamy do lektury!

opracowała: A. Michnowicz

 

Z życia biblioteki

 

Ponieważ częściowo biblioteki zostały zamknięte, a lektury czytać trzeba, polecam wam  kilka serwisów oferujących wolny dostęp do lektur. Niektóre podane poniżej serwisy oferują także inne propozycje lektury, więc dorośli też mogą coś dla siebie znaleźć:

https://wolnelektury.pl/

https://lektury.gov.pl/

https://libra.ibuk.pl/

http://www.chmuraczytania.pl/

https://www.legimi.pl/ebooki/darmowe/

Stronę: https://www.bajkidoczytania.pl/ polecam przede wszystkim najmłodszym czytelnikom i ich rodzicom.

Życzę wszystkim zdrowia i tego, aby w tych trudnych chwilach wspólne czytanie pozytywnie wpłynęło na wzmocnienie emocji.

opracowała: A. Michnowicz

 

Najlepsze strony z darmowymi książkami do czytania online

Czytanie książek online to nowy styl życia dla większości ludzi. Dzięki niezliczonym zasobom łatwiej jest znaleźć pożądaną książkę online niż w bibliotece lub księgarni. Przedstawiamy najlepsze znane witryny do darmowego czytania książek online. Niektóre z nich oferują również linki do pobrania.

Najlepsze strony do czytania książek online za darmo:

1. Google Books

2. Project Gutenberg

3. Open Library

4. Goodreads

5. International Children's Digital Library

6. Manybooks

 

Więcej…

 

Urodziny Kubusia Puchatka - konkurs plastyczny

 

Biblioteka Szkoły Podstawowej
w Bziance

serdecznie zaprasza


do udziału w konkursie plastycznym
z okazji 94 urodzin Kubusia Puchatka

„Urodziny Kubusia Puchatka świętujemy,
piękne kartki z życzeniami mu ślemy”

 

14 października w 1926 roku wydano książkę opisującą losy sympatycznego misia i jego przyjaciół: Prosiaczka, Królika, Sowy, Kłapouchego, Mamy Kangurzycy i Maleństwa oraz Krzysia.

Wszystko zaczęło się jednak w 1921 roku, kiedy to Alan Alexander Milne podarował swojemu rocznemu synowi misia-maskotkę. To właśnie dzięki tej zabawce powstała postać słynnego misia. Opisywanie jej przygód zapoczątkowane zostało w książce „Kubuś Puchatek”. Losy Puchatka i jego przyjaciół uwielbiają nie tylko maluchy na całym świecie, ale także dorośli.

REGULAMIN KONKURSU - do pobrania

 

Propozycje książeczek o koronawirusie dla najmłodszych

 

"Masz tę moc!"
Twórcy książki tłumaczą, czym są wirusy i jak można się nimi zarazić. Pokazują też, jak ważna jest dbałość o higienę, częste mycie rąk, ograniczenie bezpośrednich kontaktów z osobami starszymi – nawet dziadkami. Zalecenia WHO oraz Ministerstwa Zdrowia zaprezentowane zostały w formie atrakcyjnej dla dzieci. Wizerunek koronawirusa nie wywołuje strachu, twórcy pomagają też oswoić się z coraz częstszym na ulicach widokiem lekarzy czy pracownikach SANEPiDu w kombinezonach ochronnych. Po lekturze znika niepokój, utrwalone zostają zaś zasady związane z dbałością o zachowanie higieny.
Książkę można pobrać całkowicie za darmo, wystarczy kliknąć tutaj!

"Koronawirus. Książka dla dzieci"

Jak wytłumaczyć dzieciom, czym jest koronawirus? Pomóc może "Koronawirus. Książka dla dzieci", która wyjaśnia najmłodszym w 47 krajach, czym jest wirus i epidemia. - Nie tylko profesjonalnie opowiada o medycynie, ale czytając wspólnie z dzieckiem (z naciskiem na WSPÓLNIE!), możemy porozmawiać o trudnych sprawach . Książka ta jest bezpłatna, eksperci i patroni nie pobrali wynagrodzenia.  E-book dostępny jest do pobrania w księgarniach: empik.com, empik go, publio.pl, woblink.pl, virtualo.pl.
lub pod adresem https://poradniak.kylos.pl/poradniak/Koronawirus_Ksiazka_dla_dzieci_w2.pdf

 

Koronawirus

Dla naszej szkoły

Szukaj

Nasza szkoła

Bip

Kto nas odwiedza ?

Naszą witrynę przegląda teraz 53 gości 

Zegar szkolny

Koniec roku szkolnego za: