Pasowanie

Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
który puste życie napełnia światłem,
a puste serca wzruszeniem.
Kornel Makuszyński

 Dnia 1 marca 2023  roku w bibliotece szkolnej odbyło się Pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Celem uroczystości było zachęcenie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Wtedy zaczyna się niesamowita czytelnicza przygoda dzieci, które mogą już same czytać. Wszystko zaczęło się od pogadanki podczas której uczniom przedstawiono zasady panujące w bibliotece. Uczniowie poznali zbiory biblioteczne, regulamin biblioteki, sposoby wypożyczania książek oraz prośby książki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli inscenizację pt. „Urodziny Królewny Śnieżki”, w wykonaniu uczniów klas II i III, w której wystąpili Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Dziewczynka z zapałkami, Królewna Śnieżka. Uczniowie wysłuchali również wiersza O. Adamowicz „Smutna książeczka” i chętnie  wypowiadali się na temat poszanowania i obchodzenia się z książkami.

Pierwszaki  odgadywały także bajkowe zagadki, krzyżówki i rebusy związane z książką, biblioteką oraz bajkami,  które sprawdziły ich znajomość tytułów i bohaterów baśni i bajek. Pierwszoklasiści egzamin zdali śpiewająco i tym samym udowodnili, że są gotowi, aby korzystać z biblioteki.  Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a Królowa Książka tomem Baśni dokonała pasowania każdego z uczniów. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej podpisali się pod przysięgą. Na pamiątkę tego wydarzenia nowo pasowani czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki „Pierwsze abecadło” oraz zakładki, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu.

Mamy nadzieję, że nowi czytelnicy będą czerpać z książek dużo mądrości i przyjemności.

 Anna Michnowicz

Więcej zdjęć w Galerii.

Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość w miłej i uroczystej atmosferze. Nic dziwnego, że pasowanie na czytelnika, które odbyło się 10.03.2022r. było ogromnym przeżyciem dla uczennic klasy pierwszej – nowych czytelniczek szkolnej biblioteki. A wszystko zaczęło się od pogadanki, w której pani bibliotekarka poinformowała uczennice o tym, dlaczego warto czytać książki i je szanować. Uczennice zostały też zapoznane z regulaminem biblioteki. Pierwszaki doskonale zdawały sobie sprawę z tego, jakie prośby mają książki.

Uczennice obejrzały przedstawienie przygotowane przez uczniów klas drugiej i trzeciej przebranych za baśniowe postacie. Wysłuchały wiersza Jana Brzechwy pt. „Okulary” w wykonaniu Szymona Knurka, ucznia klasy drugiej. Uczennice klasy pierwszej odgadywały zagadki i wykazały się bardzo dobrą znajomością postaci baśniowych.

Następnie odbyło się pasowanie na czytelnika. Dzieci skupione i poważne uroczyście przyrzekały, że będą kochać i szanować książki. Podczas pasowania bibliotekarka, dotykając książką prawego ramienia każdej uczennicy mówiła: ,,Pasuję Cię na rycerza książki i mianuję ich przyjaciółmi”. Na pamiątkę pasowania uczennice otrzymały okolicznościowe dyplomy, zakładki do książek, książeczki oraz prośby książek do wklejenia do zeszytów.

Mamy nadzieję, że od tej pory pierwszaki często będą odwiedzali szkolną bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

Anna Michnowicz

Więcej zdjęć w Galerii.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Organizowane co roku, weszło na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. Odbywa się zawsze po pierwszym półroczu. Tegoroczna impreza odbyła się 4 marca 2020 roku w bibliotece szkolnej.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek, a także pasowanie uczniów na czytelnika.

Na początku uczennice klasy pierwszej zwiedziły bibliotekę szkolną, zapoznały się z jej regulaminem i zasadami wypożyczania, księgozbiorem. Pierwszoklasistki dowiedziały się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę.

W dalszej części zanim jednak uczennice złożyły przyrzeczenie, obejrzały przedstawienie, przygotowane przez uczniów klasy III przebranych za bajkowe postacie. Była krzyżówka, zagadki baśniowe, czytanie książki o Franklinie. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Pierwszaki obiecały „po książki sięgać z radością , bo czytanie daje wiedzę i jest wielką przyjemnością”.

Na zakończenie uroczystości uczennice klasy pierwszej otrzymały pamiątkowe dyplomy, upominki oczywiście w postaci książek, a także zakładki do książek.

Żywimy nadzieję, że czytanie książek stanie się modą i stylem spędzania wolnego czasu, zarówno w trakcie edukacji szkolnej, jak i już w dorosłym życiu.

opracowała: A. Michnowicz

Więcej zdjęć w Galerii.

W środę 13 marca 2019 roku uczniowie klasy I naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet Czytelników Biblioteki Szkolnej.

Podczas pierwszej części uroczystości uczniowie obejrzeli krótką inscenizację w której wystąpili bohaterowie różnych baśni. Aktorami w przedstawieniu byli uczniowie klasy II  i III.

Po obejrzeniu przedstawienia uczniowie wraz z Panią wychowawczynią w towarzystwie starszych koleżanek i kolegów przeszli do biblioteki, aby min. poznać zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, poznali regulamin wypożyczania książek. Następnie wysłuchali wiersza Jana Brzechwy pt. „Samochwała” w wykonaniu Mileny Tabisz, uczennicy klasy II. W dalszej części spotkania uczniowie klasy pierwszej rozpoznawali ilustracje i dopasowywali do nich tytuły baśni, odgadywali z jaką baśnią kojarzy się wybrany rekwizyt, a także układali bajkowe puzzle. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani przez Królową Książkę na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia nowi czytelnicy otrzymali zakładki do książki, okolicznościowe dyplomy i bajeczki.

Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

opracowała: A. Michnowicz

Więcej zdjęć w Galerii.

Dnia 8 marca 2018 r. odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, zwiedzili bibliotekę szkolną, zostali zapoznani z jej regulaminem, zasadami wypożyczania, księgozbiorem.

Uczniowie obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczniów z klasy IV. Pierwszoklasiści dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić czytając książkę. Następnie dzieci musiały wykazać się znajomością alfabetu, rozwiązać zagadki oraz wymienić najważniejsze zasady zachowania się w bibliotece. Z wszystkimi zadaniami uczniowie poradzili sobie na szóstkę i wtedy przyszedł czas na złożenie przez nich przyrzeczenia i dokonanie aktu pasowania na czytelnika. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, piękne książeczki oraz zakładki, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu.

Z pewnością po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

opracowała: A. Michnowicz

Więcej zdjęć w Galerii.