Postęp technologii jest nieodłącznym elementem rozwoju społeczeństwa, tym samym gospodarki kraju, a także całej cywilizacji. Swoją wiedzą i doświadczeniem na temat rozwoju technologii w Państwie Środka, czyli Chinach podzielił się z uczniami naszej szkoły pan A. Potasiewicz, który obecnie pracuje w tym kraju.

W swojej prezentacji zwrócił uwagę na transport, a dokładnie metro, które w Pekinie jest drugim na świecie pod względem długości.

Ciekawostką okazał się Maglev, czyli system transportowy łączący Shanghai Pudong Internation Airport z centrum miasta. Podróż na dystansie 30 km trwa 7 minut i 20 sekund. Pociąg rozpędza się do prędkości 350 km/h w 2 minuty, a jego maksymalna prędkość wynosi 431 km/h. Pekin posiada także 2 porty lotnicze, pierwszy z nich posiada 3 terminale i położony jest w północno – wschodniej części miasta. Rocznie obsługuje około 90 000 000 pasażerów.

Jak dowiedzieliśmy się, w Chinach nie funkcjonuje Youtube, Google, Facebook, Twitter, Instagram, WhatsApp itp. Na ich miejsce pojawiły się takie aplikacje jak: Youku, Weibo, Wechat, BiliBili, Baidu oraz wiele innych.

Główny ośrodek rozwoju technologii oraz technologiczny hub pomiędzy Chinami, a resztą świata stanowi miasto położone w południowo – wschodnich Chinach, w prowincji Guandong, bezpośrednio graniczące z Hongkongiem liczące obecnie 10 358 381 mieszkańców. Zgodnie z danymi znajdującymi się na liście Szanghajskiej z 2019 r., 258 chińskich uniwersytetów plasuje się w top 1000 najlepszych uniwersytetów z całego świata. Niewątpliwie zapewnia to doskonałe zaplecze naukowe dla szybkiego rozwoju technologii.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli prezentację, a potem, zadawali prowadzącemu spotkanie, pytania dotyczące życia i kultury Chin.

Jest nam niezmiernie miło, że zechciał pan przyjąć zaproszenie i przekazać uczniom tak ciekawe wiadomości z zakresu rozwoju technologii w Chinach. Życzymy dalszych sukcesów zawodowych w realizacji  swoich pasji i zainteresowań.

opracowała: M. Wojtuń

Więcej zdjęć w Galerii.