W trosce o nasze wspólne środowisko i budowanie ekologicznych postaw wśród najmłodszych powstał projekt edukacyjny „Przygody Kota Ciepłosława”. Przygotowany przez PGE Energia Ciepła. Adresowany jest on do uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej. Celem programu jest przekazanie wiedzy o tym jak powstaje ciepło i skąd się bierze prąd. Patronat honorowy nad akcją objął Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

Głównym bohaterem projektu jest sympatyczny Kot  Ciepłosław, który jest specjalistą od energii i ciepła. Przekazuje wiedzę, na temat oszczędzania ciepła i energii. W ciekawy sposób wyjaśnia dzieciom jak powstaje ciepło sieciowe, czy są elektrociepłownie. Kot Ciepłosław korzysta z pomocy swoich asystentów Psytryczka Elektryczka i Felki Kaloryferki. Wspólnie ze swoimi przyjaciółmi pomaga zrozumieć trudne zagadnienia w prosty i praktyczny sposób. Projekt spełnia wymagania podstawy programowej.

Nasi uczniowie z klasy III chętnie wzięli udział w powyższym projekcie. Podczas edukacyjnej przygody dzieci poznały zalety i przewagę ekologiczną ciepła sieciowego nad tradycyjnymi źródłami ciepła. Do zajęć dołączony był krótki filmik wyjaśniający istotę danego zagadnienia. Uczniowie wykonywali karty pracy oraz pogłębiali swoją wiedzę korzystając z różnego rodzaju gier edukacyjnych. Sami doszli do wniosku, że nie wszystkie źródła energii w przyrodzie są przez człowieka wykorzystywane. Punktem końcowym projektu było wykonanie wspólnego klasowego komiksu przedstawiającego dalsze przygody Kota Ciepłosława. Tematem przewodnim pracy było ciepło. Nasze dzieci wykonały komiks pt. „Jak Kot Ciepłosław świat od zagłady uratował.” Praca klasy III przedstawia negatywny wpływ spalania śmieci na środowisko. Pokazuje sposób w jaki można pozyskać ciepło nie zanieczyszczając środowiska. W pracy przedstawiony został problem trującego smogu.

Dzięki projektowi nasi uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat sposobu przetwarzania ciepła, energii elektrycznej oraz możliwości ich oszczędzania.

Anna Kaczor