Biblioteka

Dnia 17 października biblioteka szkolna zorganizowała urodziny Kubusia Puchatka. W uroczystości uczestniczyli uczniowie klas 1, 2 i 3. Podczas spotkania pani bibliotekarka przybliżyła sylwetkę Alana Aleksandra Milne’a autora książki o przygodach misia o bardzo małym rozumku.

14 października 1926 r. powstała pierwsza książka o Kubusiu Puchatku, którą autor napisał dla swojego syna. Bohaterowie tej opowieści istnieli naprawdę. Kubuś, Kłapouchy, Prosiaczek, Królik, Tygrys to ulubione zabawki Krzysia, synka pisarza. Za domem państwa Milne rósł Stumilowy Las, a w nim Sześć Sosen. Chatka Puchatka była w pniu starego orzecha, a przy pobliskim mostku odbywały się wyścigi patyczków. O przygodach misia możemy dowiedzieć się z książek: "Kubuś Puchatek" i "Chatka Puchatka".

Kolejnym punktem uroczystości urodzinowej był konkurs wiedzy o Kubusiu Puchatku. Uczniowie wysłuchali opowiadania pt. „Urodziny Kubusia Puchatka”. Następnie rozwiązywali zagadki słowno – obrazkowe, krzyżówki związane z Kubusiem i jego przyjaciółmi. Każdy z uczestników spotkania miał za zadanie pokolorować obrazek, który po złożeniu w całość utworzył ogromną postać Kubusia Puchatka.

W ramach obchodów został zorganizowany również konkurs plastyczny: „Portret Kubusia Puchatka”. Technika wykonania prac była dowolna. Jury oceniało pomysłowość, staranność i estetykę dzieł młodych twórców. W konkursie wzięło udział 12 uczniów. Wszyscy wykonawcy prac zostali nagrodzeni. Jury w składzie pani M. Kwiatkowska i pan Sz. Kielar przyznało miejsca:

I miejsce:

Nikola Stapińska - kl. 3
Lena Dereniowska – kl. 3
Krystian Guzik – kl. 1
Patryk Cymerman – kl. 1

II miejsce:

Noemi Zubik – kl. 1
Dżesika Stapińska – kl. 1
Marcel Ekiert – kl. 2
Julia Polańska – kl. 3

III miejsce:

Milena Ekiert – kl. 2
Kamil Krępulec – kl. 2
Igor Zubik – kl. 2
Hanna Zubik – kl. 3

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy.

Kubuś w prosty sposób uczy wielu życiowych mądrości, pokazuje, że warto cieszyć się z najmniejszych nawet rzeczy, jest życzliwy dla innych, a przyjaźń i pomaganie przyjaciołom są dla niego bardzo ważne. W 1997 roku mianowano nawet Kubusia Puchatka Ambasadorem Przyjaźni przy ONZ. Puchatka kocha się, za jego prostotę, wierność, uczciwość, wielkie poczucie humoru. Przygody misia i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu uczą m.in. akceptacji siebie i innych wraz z ich wadami i niedoskonałościami. Nikt nie jest idealny, tak samo, jak postacie z tej bajki. Poznając bohaterów, lubimy ich za to, jakimi są. Prosiaczek jest bardzo bojaźliwy, Królik pracowity, lecz wybuchowy, Kłapouchy ciągle widzi wszystko w ciemnych barwach. Kangurzyca jest nadopiekuńczą matką.

Podsumowaniem naszego świętowania była degustacja miodu, który tak lubi Kubuś Puchatek. Dzień spędzony z misiem przyniósł uczniom wiele radości, a jego hasłem przewodnim był cytat z książki o naszym misiowym przyjacielu:

„ – Jaki dziś dzień? – zapytał Puchatek.
– Dziś – odpowiedział Prosiaczek. Na to Puchatek:
– To mój ulubiony dzień. ”

 Anna Michnowicz

 

Więcej zdjęć w Galerii.

Narodowe Czytanie to coroczna akcja, która zrzesza wielu ludzi, poprzez czytanie wybranych lektur. Wydarzenie zainicjowano już w 2013 roku, kiedy to głośno zostały odczytane fragmenty epopei narodowej Adama Mickiewicza pt.: „Pan Tadeusz” – w kraju jak i poza jego granicami - przez dzieci, młodzież oraz instytucje państwowe i prywatne.

Tegoroczne czytanie przypada 9 września, a odczytywaną lekturą – ogłoszoną przez Parę Prezydencką - będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, w którym wspomniano o ważnych wydarzeniach historycznych, m.in. o powstaniu styczniowym. Pamięta się również o tym, że w tym roku wypada 160-lecie rocznicy polskiego powstania przeciwko Imperium Rosyjskiemu, które wybuchło dokładnie 22 stycznia 1863 roku.

„Nad Niemnem” powstawało w latach 1886-1887, a w formie książki ukazało się dopiero rok później. Żadne inne dzieło pisarki nie przyjęło się tak entuzjastycznie jak to. Książka miała wielu zwolenników oraz została doceniona przez barwne opisy, przywołanie wydarzeń historycznych i wykreowanie wyrazistych bohaterów, przez co była porównywana do Mickiewiczowskich dzieł, tj. „Pan Tadeusz”.

Ponadto, powieść nie przez przypadek ukazała się w 25 rocznicę powstania styczniowego, ponieważ miała ona upamiętnić i przypominać społeczeństwu o niepodległościowym zrywie. Głównym założeniem Orzeszkowej przy tworzeniu, było kultywowanie pamięci o poległych, które to z kolei miało stać się priorytetem na przyszłość dla młodych pokoleń.

Nasza szkoła nie pozostała obojętna wobec przypomnienia młodzieży o zarysie powieści oraz o wspomnieniu najważniejszych z niej wydarzeń. Mimo tego, że lektura omawiana jest dopiero w szkole średniej, warto było przedstawić ją również uczniom klasy VIII, którzy zapoznają się z nią w najbliższych latach swojej dalszej edukacji.

Wspólnie ze współpracą szkolnej biblioteki, udało się odtworzyć „kącik” Elizy Orzeszkowej w bibliotece. Na parawanie zostały umieszczone informacje odnoszące się do tegorocznego Narodowego Czytania, tj. – wiadomości na temat samej powieści „Nad Niemnem”, kilka słów o pisarce oraz fragmenty powieści, które oryginalnie pojawiały się co miesiąc na łamach warszawskiego „Tygodnika Ilustrowanego”. Obok został postawiony stolik z elementami powiązanymi z odległym czasem lat życia pisarki – jej zdjęcie, piękna porcelanowa zastawa oraz trzy tomy wydania powieści.

W piątek, 8 września, uczniowie klasy VIII udali się do biblioteki szkolnej, w której mieli lekcję języka polskiego, dotyczącą idei inicjatywy Narodowego Czytania, życiorysu Orzeszkowej, jej twórczości oraz głośnego czytania wybranych fragmentów powieści, m.in. wspomnień bohaterów o powstaniu styczniowym oraz pamięci o poległych.

Po lekcji, uczniowie mieli możliwość zeskanowania kodów QR, które otwierały witryny do oryginalnych zapisków pisarki, części powieści ukazywanych w „Tygodniku Ilustrowanym” lub audiobooka poszczególnych fragmentów. Było to możliwe dzięki materiałom przygotowanym przez stronę internetową Lustro Biblioteki. Dla zainteresowanych poszczególnymi materiałami poniżej link:

https://lustrobiblioteki.pl/2023/07/bezplatne-materialy-i-pomysly-na-narodowe-czytanie/

Przy okazji, również młodsi uczniowie z klasy I, którzy w tym czasie korzystali  z zasobów biblioteki, dowiedzieli się o tej akcji czytelniczej, kto ją organizuje, w jakim celu i jakie lektury wybiera się na to wydarzenie.

Mamy nadzieję, że uczniowie zapamiętają tę lekcję i chętniej będą wracać przede wszystkim do biblioteki, do wydarzeń historycznych, a twórczość Orzeszkowej – zachęci ich do sięgania po więcej tego typu lektur.

Kącik z informacjami i materiałami o Narodowym Czytaniu 2023 jest dostępny w bibliotece szkolnej do 13.09. (tj. środa).

Serdecznie zapraszamy do powrotu w przeszłość i zapoznanie się z wybitną twórczością Elizy Orzeszkowej!

Magdalena Kwiatkowska, Anna Michnowicz

Więcej zdjęć w Galerii.

Przyszedł czas podsumowania akcji czytelniczej „Bilet powrotny do biblioteki”, która trwała od 3.10.2022r. do 31.05.2023r. Wzięło w niej udział 14 uczniów z klas 1-3.

Wszyscy uczniowie klas 1-3 otrzymali bilety powrotne do biblioteki. Na biletach wydrukowane zostały ikonki obrazujące różne rodzaje książek: o magii, o zwierzakach, o sporcie, o przyjaźni, o świecie, komiks, książka detektywistyczna, książka, która została zekranizowana. Należało przeczytać po jednej książce z każdej kategorii. Zakończenie udziału w akcji następowało po „przedziurkowaniu” całego biletu.

Wydarzenie to cieszyło się ogromną frekwencją ze strony czytelników klas 1-3, a zaangażowanie w realizację zadań jest pełne podziwu. Niektórzy uczniowie bardzo szybko poradzili sobie z przeczytaniem 10 książek inni delektowali się czytaniem i rozłożyli realizację tego zadania w czasie. Podejście dzieci do tej akcji napawa optymizmem, że czytanie jest dla nich ważne i sprawia im ogromną przyjemność, a bilet był tylko dodatkową zachętą, aby odwiedzić szkolną bibliotekę.

Wszyscy uczestnicy tego przedsięwzięcia otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

Anna Michnowicz

Więcej zdjęć w Galerii.

Pod tym hasłem nasza biblioteka działała w minionym tygodniu. Podczas tego tygodnia promowane również były na wystawkach książki o miłości. Natomiast nauczyciel bibliotekarz zachęcał uczniów do mówienia sobie nawzajem miłych słów.

Aby wzmocnić pozycję biblioteki i jej pozytywny obraz w środowisku uczniów i nauczycieli została zorganizowana akcja „Napisz walentynkę dla biblioteki”. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły byli zachęcani, by na wyciętych przez bibliotekarza sercach dokańczali zdanie „Lubię bibliotekę, bo…” i przypinali je w wyznaczonym miejscu, na specjalnie przygotowanej tablicy w bibliotece. Za każdą walentynkę uczestnicy otrzymali słodką niespodziankę. Akcja ta wspaniale uzmysławiała uczestnikom, jak ważna jest dla nich biblioteka, ale była też swego rodzaju ankietą na temat pracy biblioteki i tego, co ważne dla jej użytkowników.

Walentynki dla biblioteki można było pisać lub rysować od 13 do 17 lutego. Tablica wypełniona sercami z pięknymi wyrazami uznania motywuje do pracy nauczyciela bibliotekarza, a także jest znakomitym dowodem na to, jak ważna i cenna jest dla szkoły biblioteka.

Anna Michnowicz

Więcej zdjęć w Galerii.

Ciekawym wydarzeniem, które miało miejsce w naszej szkole było układanie przez uczniów klas 1 – 3 domina książkowego z pozycji, które ze sobą przynieśli z domu oraz z książek z księgozbioru bibliotecznego. Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci klas młodszych. Wydarzenie odbyło się we wtorek 22 listopada na sali gimnastycznej. Nie obyło się bez emocji, gdy co jakiś czas łańcuch się rozsypywał i trzeba było rozpoczynać układanie książek od nowa. Uczniowie musieli wykazać się sprytem i cierpliwością.

Etapy konstruowania domina oraz ostateczny efekt zostały utrwalone na fotografiach.

Anna Michnowicz

Więcej zdjęć w Galerii.

„Czytanie rozwija rozum młodzieży,
odmładza charakter starca, uszlachetni
w chwilach pomyślności, daje pomoc
i pocieszenie w przeciwnościach”.

Marek Tulliusz Cyceron

W dniach od 24 do 28 października 2022 roku w bibliotece szkolnej odbył się kiermasz książek.

Celem kiermaszu była promocja książki i czytelnictwa w środowisku szkolnym. Jak zawsze na kiermaszu było w czym wybierać! Dzięki współpracy z hurtowniami Taniej Książki w Tuliszkowie oraz Drugi Tom, książki, które można było zakupić na kiermaszu to literatura dla dzieci i młodzieży - bajeczki, baśnie, wierszyki, kolorowanki, książki edukacyjne, a także kulinarne, obyczajowe, słowniki i atlasy. Wszystkie książki były nowe, pięknie wydane, w bardzo atrakcyjnych cenach! Dziękujemy wszystkim za przybycie na nasz kiermasz, który cieszył się sporym zainteresowaniem wśród uczniów, nauczycieli i obsługi naszej szkoły. Mamy nadzieję, że wszyscy są zadowoleni i każdy znalazł coś ciekawego dla siebie.

Za współpracę z hurtowniami Taniej Książki biblioteka otrzymuje w formie rabatu ciekawe książki, które po zaksięgowaniu  trafiają na biblioteczne regały, a następnie do czytelnika. W tym roku przy organizacji kiermaszu pomagali uczniowie klasy 3.

Anna Michnowicz

Więcej zdjęć w Galerii.