Biblioteka

Przyszedł czas podsumowania akcji czytelniczej „Bilet powrotny do biblioteki”, która trwała od 3.10.2022r. do 31.05.2023r. Wzięło w niej udział 14 uczniów z klas 1-3.

Wszyscy uczniowie klas 1-3 otrzymali bilety powrotne do biblioteki. Na biletach wydrukowane zostały ikonki obrazujące różne rodzaje książek: o magii, o zwierzakach, o sporcie, o przyjaźni, o świecie, komiks, książka detektywistyczna, książka, która została zekranizowana. Należało przeczytać po jednej książce z każdej kategorii. Zakończenie udziału w akcji następowało po „przedziurkowaniu” całego biletu.

Wydarzenie to cieszyło się ogromną frekwencją ze strony czytelników klas 1-3, a zaangażowanie w realizację zadań jest pełne podziwu. Niektórzy uczniowie bardzo szybko poradzili sobie z przeczytaniem 10 książek inni delektowali się czytaniem i rozłożyli realizację tego zadania w czasie. Podejście dzieci do tej akcji napawa optymizmem, że czytanie jest dla nich ważne i sprawia im ogromną przyjemność, a bilet był tylko dodatkową zachętą, aby odwiedzić szkolną bibliotekę.

Wszyscy uczestnicy tego przedsięwzięcia otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

Anna Michnowicz

Więcej zdjęć w Galerii.

Pod tym hasłem nasza biblioteka działała w minionym tygodniu. Podczas tego tygodnia promowane również były na wystawkach książki o miłości. Natomiast nauczyciel bibliotekarz zachęcał uczniów do mówienia sobie nawzajem miłych słów.

Aby wzmocnić pozycję biblioteki i jej pozytywny obraz w środowisku uczniów i nauczycieli została zorganizowana akcja „Napisz walentynkę dla biblioteki”. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły byli zachęcani, by na wyciętych przez bibliotekarza sercach dokańczali zdanie „Lubię bibliotekę, bo…” i przypinali je w wyznaczonym miejscu, na specjalnie przygotowanej tablicy w bibliotece. Za każdą walentynkę uczestnicy otrzymali słodką niespodziankę. Akcja ta wspaniale uzmysławiała uczestnikom, jak ważna jest dla nich biblioteka, ale była też swego rodzaju ankietą na temat pracy biblioteki i tego, co ważne dla jej użytkowników.

Walentynki dla biblioteki można było pisać lub rysować od 13 do 17 lutego. Tablica wypełniona sercami z pięknymi wyrazami uznania motywuje do pracy nauczyciela bibliotekarza, a także jest znakomitym dowodem na to, jak ważna i cenna jest dla szkoły biblioteka.

Anna Michnowicz

Więcej zdjęć w Galerii.

Ciekawym wydarzeniem, które miało miejsce w naszej szkole było układanie przez uczniów klas 1 – 3 domina książkowego z pozycji, które ze sobą przynieśli z domu oraz z książek z księgozbioru bibliotecznego. Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci klas młodszych. Wydarzenie odbyło się we wtorek 22 listopada na sali gimnastycznej. Nie obyło się bez emocji, gdy co jakiś czas łańcuch się rozsypywał i trzeba było rozpoczynać układanie książek od nowa. Uczniowie musieli wykazać się sprytem i cierpliwością.

Etapy konstruowania domina oraz ostateczny efekt zostały utrwalone na fotografiach.

Anna Michnowicz

Więcej zdjęć w Galerii.

„Czytanie rozwija rozum młodzieży,
odmładza charakter starca, uszlachetni
w chwilach pomyślności, daje pomoc
i pocieszenie w przeciwnościach”.

Marek Tulliusz Cyceron

W dniach od 24 do 28 października 2022 roku w bibliotece szkolnej odbył się kiermasz książek.

Celem kiermaszu była promocja książki i czytelnictwa w środowisku szkolnym. Jak zawsze na kiermaszu było w czym wybierać! Dzięki współpracy z hurtowniami Taniej Książki w Tuliszkowie oraz Drugi Tom, książki, które można było zakupić na kiermaszu to literatura dla dzieci i młodzieży - bajeczki, baśnie, wierszyki, kolorowanki, książki edukacyjne, a także kulinarne, obyczajowe, słowniki i atlasy. Wszystkie książki były nowe, pięknie wydane, w bardzo atrakcyjnych cenach! Dziękujemy wszystkim za przybycie na nasz kiermasz, który cieszył się sporym zainteresowaniem wśród uczniów, nauczycieli i obsługi naszej szkoły. Mamy nadzieję, że wszyscy są zadowoleni i każdy znalazł coś ciekawego dla siebie.

Za współpracę z hurtowniami Taniej Książki biblioteka otrzymuje w formie rabatu ciekawe książki, które po zaksięgowaniu  trafiają na biblioteczne regały, a następnie do czytelnika. W tym roku przy organizacji kiermaszu pomagali uczniowie klasy 3.

Anna Michnowicz

Więcej zdjęć w Galerii.

Czytanie książek ma same zalety. Młodzi ludzie, w których zaszczepiamy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości. Dajmy szansę naszym wychowankom, by wyrośli na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka podkreślają wpływ czytania na aktywizację pięciu obszarów kompetencyjnych.

Koncentracja

Ćwiczenie koncentracji uwagi to bardzo trudne zadanie, ale niezbędne do prawidłowego rozwoju intelektualnego. Czytanie pomaga wydłużać czas koncentracji, szczególnie na tych zadaniach, które wymagają niepodzielności uwagi.

Odpoczynek

Są dzieci, które mają spore trudności ze zrelaksowaniem się, wyciszeniem i odpoczynkiem od nadmiaru stymulacji i wrażeń. Bywają przez to nadmiernie pobudzone i chaotyczne w działaniu. Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów relaksu. Podróż w świat wyobraźni daje wytchnienie i tak potrzebną współczesnym dzieciom ciszę.

Inteligencja emocjonalna

Samodzielne czytanie wymaga od dziecka podjęcia wysiłku oraz wytrwania w nim dla osiągnięcia celu (przeczytania książki do końca). Wymaga w dziecku cierpliwość i umiejętność czekania na nagrodę odroczoną w czasie. Nauka samodzielnego czytania jest częścią mądrego wychowania, polegającego między innymi na stworzeniu klimatu, w którym nie wszystko musi być szybko, natychmiast. Kształtuje postawę cierpliwości, skupienia i refleksji nad tym, co się robi.

Emocje

Treść książki często staje się pretekstem do rozmowy z rodzicami czy rówieśnikami na ważne dla dziecka tematy. Czytanie odpowiednich książek jest polecane jako forma leczenia psychoterapeutycznego dzieci nieśmiałych, nadmiernie agresywnych, z szeroko pojętymi trudnościami w rozwoju emocjonalno-społecznym. Książka może pomóc zarówno w poznaniu sytuacji, z którymi dziecko się nie zetknęło, jak też posłużyć za temat rozmowy o trudnych emocjach, których samo doświadcza. Czytanie uczy empatii i wrażliwości.

Komunikacja

Czytanie rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli, uczy rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania, lepsza umiejętność werbalizowania myślenia. Czytanie kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli.

ZAPRASZAMY DO CZYTANIA I DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ :)

Anna Michnowicz

Rozwój naszej szkoły, dostosowanie narzędzi edukacyjnych dla ucznia XXI w. jest dla dyrektora i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Bziance bardzo ważny. By zachęcić uczniów do korzystania z biblioteki, ważną inwestycją było uruchomienie zakupionego przez szkołę do biblioteki szkolnej systemu e - biblio stworzonego przez Librus Synergia.

Biblioteka ma teraz nowoczesne, skomputeryzowane oblicze. Wszystkie książki zostały wprowadzone do nowego programu e - biblio, służącego do katalogowania zbiorów bibliotecznych, prowadzenia ksiąg inwentarzowych, obsługi ubytkowania zasobów oraz przeprowadzania skontrum w szkolnej bibliotece. W tej chwili rozpoczęliśmy już wypożyczanie książek za pomocą nowego systemu.

System e - biblio jest również innowacyjnym narzędziem do tworzenia i prowadzenia kont czytelników, ma ułatwić uczniom wypożyczanie i kontakt z biblioteką szkolną.

System ten dostosowany jest do potrzeb współczesnych uczniów, którzy mogą wyszukiwać książki z użyciem smartfona lub tabletu – szybko i wygodnie. Mobilny dostęp do biblioteki sprawia, czytelnik może sprawdzić dostępność konkretnego tytułu, może sprawdzić jakie książki ma wypożyczone, kiedy powinien je zwrócić, może zarezerwować interesującą go książkę z dowolnego miejsca pobytu, czy przedłużyć termin wypożyczenia. Jest to możliwe w każdym miejscu i o każdej porze. Do wypożyczenia i zwrotu książki potrzebna jest indywidualna karta czytelnika. Dla tych, którzy obawiają się, że zapomną zwrócić książkę, e - biblio ma specjalną funkcję – elektroniczne przypomnienia.

Obecnie istnieje możliwość przeglądania całego księgozbioru przez Internet. Logując się na swoje konto w systemie LIBRUS Synergia wszyscy użytkownicy naszej biblioteki mogą zarezerwować on-line wybraną książkę, niezależnie od jej godzin otwarcia.

Przeglądać nasz księgozbiór może każdy, natomiast rezerwacji książki może dokonać tylko użytkownik biblioteki (uczeń, nauczyciel, pracownik).

Zapraszamy wszystkich czytelników do korzystania ze zbiorów naszej biblioteki.

Anna Michnowicz