19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno- edukacyjną „Żonkile”.

Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o tym wydarzeniu. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Dlatego to ten żółty kwiat jest symbolem akcji, oznacza pamięć, szacunek i nadzieję.

Szkoła Podstawowa w Bziance również dołączyła do akcji „Żonkile”. Uczniowie klas 5-8 przygotowali papierowe żonkile i uczestniczyli w lekcjach przeprowadzonych przez nauczyciela historii z wykorzystywaniem materiałów przygotowanych przez organizatora akcji.

Justyna Barć

Więcej zdjęć w Galerii.