Konkursy
Dzień Bezpiecznego Internetu to wyjątkowa okazja, aby zwrócić uwagę na bezpieczeństwo w sieci i kształtować odpowiedzialne postawy wśród uczniów. W tym roku nasza szkoła podjęła szereg działań mających na celu zwiększenie świadomości na temat zagrożeń w Internecie oraz sposobów ich unikania, a podjęte działania rozszerzone zostały na cały tydzień!
Gazetki informacyjne
Na szkolnych korytarzach pojawiły się tematyczne gazetki, które dostarczały uczniom najważniejszych informacji dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Zawierały one porady, ciekawostki oraz wskazówki, jak dbać o prywatność i unikać zagrożeń.
Webinary edukacyjne
Uczniowie uczestniczyli w cyklu webinarów edukacyjnych „Klikam z głową”. Klasy 1-3 i 4-6 brały udział w spotkaniu na temat ochrony danych i wizerunku w sieci, klasy 4-6 na temat bezpiecznego logowania.
Zajęcia profilaktyczne
Na lekcjach informatyki omówione zostały tematy związane z bezpieczeństwem w Internecie oraz zagrożeniami jakie niesie ze sobą korzystanie z zasobów sieci.
W klasie 5, 7 i 8 przeprowadzone zostały zajęcia na temat „Social media- życie bez filtra”, które miały na celu kształtowanie krytycznego podejścia do treści udostępnianych w mediach społecznościowych, a także uświadomienie, że obrazy przekazywane przez Influencerów nie zawsze są odzwierciedleniem rzeczywistości. Klasy 4-5 brały udział w zajęciach „Bezpieczny Internet” których celem było zapoznanie uczniów z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu, rozpoznawania zagrożeni w sieci, a także konsekwencji wynikających z nieodpowiedniego korzystania z Internetu.
Konkurs „Pokaż nam jak spędzasz swój wolny czas offline”
Dla uczniów zorganizowano konkurs, którego zadaniem było przygotowanie krótkiego filmiku, na którym uczniowie pokazali jak spędzają swój wolny czas bez urządzeń cyfrowych. Uczniowie mogli opowiedzieć o swojej pasji i zainspirować innych! Pokaz wszystkich prac konkursowych odbył się we wtorek, gdzie wspólnie obejrzeliśmy wszystkie filmiki.
Finał konkursu i wręczenie nagród
Zwieńczeniem obchodów Tygodnia Bezpiecznego Internetu był finał konkursu, podczas którego uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy. Wyróżnieni uczniowie wykazali się kreatywnością, pomysłem, umiejętnością montażu, a przede wszystkim PASJĄ. Jury wyłoniło następujących laureatów:
Miejsce I – Gabriela Przybyła
Miejsce II – Wiktor Zubik
Miejsce III – Julia Polańska
A także w kategorii „głos publiczności” – Aleksandra Kuźnar
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie!
Tegoroczne obchody Tygodnia Bezpiecznego Internetu pokazały, jak ważne jest świadome korzystanie z zasobów cyfrowych. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i umiejętności pomogą uczniom unikać zagrożeń oraz przyczynią się do kształtowania odpowiedzialnej postawy w Internecie.
Sara Słowiak-Babiak, Maria Ekiert, Małgorzata Zięba
Więcej zdjęć w Galerii.
W listopadzie uczennice naszej szkoły wzięły udział w ogłoszonym przez Gminę Rymanów konkursie fotograficznym "Złota jesień w gminie Rymanów". Konkurs był skierowany do wszystkich mieszkańców gminy, a jego celem było pokazanie walorów gminy w jesiennej szacie. Aby wziąć udział należało wysłać zdjęcie ukazujące piękno naszej gminy.
Do zmagań konkursowych swoje zdjęcia wysłały: Julia Domin kl.8, Lena Knurek kl.8, Milena Tabisz kl.8, Aleksandra Kuźnar kl.8, Liwia Michalak kl.6 oraz Wiktoria Cymerman kl.7.
Z dużą radością informujemy, że zwycięzcą w konkursie – osobą, która otrzymała najwięcej głosów – polubień została Julia Domin. Gratulujemy zwycięstwa i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.
Małgorzata Zięba
Zdjęcia udostępnione przez Julię Domin.
Więcej zdjęć w Galerii.
Dnia 15.11.2024r. w kinie Sokół w Rymanowie odbyły się eliminacje gminne konkursu „Literatura i dzieci” pod hasłem „Duszki, skrzaty, krasnoludki”. Celem konkursu było: upowszechnianie i zachęcanie do czytania książek, popularyzowanie literatury dziecięcej, rozwijanie wyobraźni i spontaniczności, promocja dokonań artystycznych dzieci, propagowanie kultury muzycznej wśród dzieci i młodzieży. Jury miało naprawdę trudne zadanie, gdyż poziom prezentacji wierszy i piosenek przez uczestników biorących udział był bardzo wysoki.
Naszą szkołę godnie reprezentowali:
Lena Dereniowska z klasy IV,
Nikola Stapińska z klasy IV,
Gabriel Przybyła z klasy III,
Igor Zubik z klasy III,
Dżesika Stapińska z klasy II,
Jakub Knurek z klasy I,
Lena Steciak z klasy I.
Wszyscy uczniowie biorący udział z Gminy Rymanów zaprezentowali się w 33 prezentacjach konkursowych w grupie dzieci z klas I - III (w kategoriach recytacja - 27 i piosenka – 6) oraz 15 prezentacji w grupie dzieci z klas IV - VI (w kategorii recytacja – 12 i piosenka – 3). Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, laureaci nagrody za poszczególne miejsca, które wręczyła dzieciom pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie.
Naszym uczniom gratulujemy wystąpienia i perfekcyjnego przygotowania przez wychowawców, życząc dalszej motywacji do kolejnych występów gminnych.
Beata Dworzańska
Więcej zdjęć w Galerii.
6 marca 2024r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Rymanowskim Międzyszkolnym Turnieju Matematyków "Kwadrat wiedzy czy sześcian szczęścia?". Celem konkursu była popularyzacja matematyki wśród uczniów, rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych, a także budzenie nawyku konstruktywnego współzawodnictwa.
Konkurs składał się z dwóch etapów - indywidualnego i drużynowego. Naszą szkołę reprezentowali Lena Knurek kl.VII, Szymon Zubik kl.VII i Maksymilian Szymański kl.VIII. W rozwiązywaniu zadań konieczna była wiedza, ale przydawało się też szczęście. Udział w konkursie był okazją do porównania swoich wiadomości i umiejętności z uczniami z innych szkół, a także pozwolił poznać bazę szkoły ponadpodstawowej, którą już niedługo uczniowie klasy VIII będą wybierać.
Małgorzata Zięba
Bezpieczeństwo dzieci podczas poruszania się po drogach jest priorytetem. Edukację z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym dzieci powinny rozpoczynać już w przedszkolu. Obowiązkiem rodziców jest kształtowanie poprawnych postaw korzystania z dróg. Dzieci muszą znać podstawowe zasady, pozwalające uchronić ich przed trudnym do przewidzenia w skutkach wypadkiem. Ważnym zadaniem dla rodziców jest dawnie swoim pociechom dobrego przykładu.
Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiego konkursu ,,Moja szkoła ambasadorem bezpieczeństwa w ruchu drogowym”. Konkurs skierowany był do najmłodszych uczniów. Podzielony był na dwie kategorie wiekowe. Pierwsza dotyczyła klas 0-1, a druga adresowana była do dzieci z klas II-III. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy II. Zadaniem konkursu było przygotowanie filmu dotyczącego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Cele konkursu dotyczyły propagowania zasad bezpieczeństwa oraz kształtowania właściwych wzorców zachowania się najmłodszych uczestników w ruchu drogowym oraz wzrost ich bezpieczeństwa jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Przekazywanie wiedzy oraz kształtowanie umiejętności i postaw, jak również zwrócenie uwagi najmłodszych na aspekty etyczne podejmowanych działań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i podniesienie poziomu ich świadomości o zagrożeniach wynikających z nieprawidłowych zachowań na drodze. Celem pośrednim było zainteresowanie nauczycieli, rodziców, opiekunów i wychowawców tematyką bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz znaczenia jej znajomości przez dzieci.
Uczennice z klasy II przygotowały film w formie reportażu pt. "Bezpieczni w ruchu drogowym", w którym omówiły podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dziewczynki pod kierunkiem nauczyciela przygotowały scenariusz, a następnie wcieliły się w role twórców filmowych. Wszystkie uczennice odegrały postaci reporterów. Reżyserem reportażu była Julia Polańska, scenarzystą zostały Nikola Stapińska i Lena Dereniowska. Natomiast operatorem filmowym została Hanna Zubik.
W reportażu wystąpili: Wiesław Potasiewicz – świadek zdarzenia drogowego, Daniel Wojtoń- ratownik medyczny, Krzysztof Stasiak - aktor serialowy, uczniowie z klasy VI i VII oraz dzieci z oddziału przedszkolnego.
Mam nadzieję, że podjęte działania edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym w przyszłości zaowocują oraz każdy uczeń naszej szkoły będzie znał i przestrzegał przepisy ruchu drogowego.
Anna Kaczor
Każdy dzień w szkole to doskonała okazja, żeby dowieść dbałości o piękny język pisany, a dokładniej, o piękne pismo. Temu miał służyć klasowy konkurs kaligraficzny o tytuł Mistrza Kaligrafii, który odbył się 5 maja w klasie 1. Jako, że jednym z Patronów roku 2022, została ogłoszona Maria Konopnicka- polska pisarka, poetka, tłumaczka i publicystka, twórczyni literatury dziecięcej. W maju 2022 r. także przypada 180 rocznica urodzin Marii Konopnickiej. W związku z tym, w konkursie wykorzystano wiersz autorki pt. „Tęcza”. Zadaniem uczestników konkursu było bezbłędne i staranne przepisanie wskazanego tekstu. Podczas oceny uwzględniono kształt i właściwe łączenie liter, prawidłowy zapis w liniaturze, ogólne wrażenie estetyczne oraz prawidłowe rozmieszczenie tekstu.
Komisja konkursowa przyznała tytuł Mistrza Kaligrafii- Julii Polańskiej. Pozostałe uczestniczki konkursu otrzymały dyplomy za udział. Wszystkim gratulujemy i zachęcamy do pięknego pisania, bo… każdy może zostać MISTRZEM KALIGRAFII.
Edyta Jakieła
Więcej zdjęć w Galerii.
Odważne, stanowcze, nieugięte, a zarazem subtelne i eteryczne, rozważne, i romantyczne kobiety zapisały się na kartach naszej historii. Często ukazywane są w sztuce i literaturze różnych epok. Zwykle odgrywają kilka ról życiowych, nie ograniczając się do jednej pozycji w świecie i rzeczywistości.
Artyści, pisarze, publicyści i historycy różnych epok w swoich dziełach odwoływali się często do roli i pozycji kobiet na przestrzeni dziejów. Kreowali sylwetki kobiet mające ogromny potencjał wewnętrzny i dążące do wyznaczonego celu. Podkreślali ich wkład i dorobek w rozwój nauki, sztuki i kultury. Często doceniali bohaterską, waleczną i niezłomną postawę wielu naszych rodaczek, za którą zapłaciły najwyższą cenę.
Z okazji Dnia Kobiet w naszej szkole odbył się konkurs pt. ,,Inspirujące kobiety w historii Polski na przestrzeni dziejów.” Celem konkursu było zainteresowanie uczniów działalnością polityczną, kulturową i społeczną kobiet w historii. Popularyzacja wiedzy na temat odważnych kobiet w historii naszej państwowości. Rozwijanie kompetencji autoprezentacji oraz umiejętności korzystania i selekcji dostępnych źródeł. Konkurs adresowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły i podzielony był na dwie kategorie wiekowe - klasy I-III oraz klasy IV-VIII. Zadaniem młodszych dzieci było przygotowanie pracy plastycznej ukazującej działalność i dorobek wybranej kobiety z historii Polski lub jej własny portret. Natomiast starsi uczniowie mieli przygotować prezentację multimedialną na temat życia i działalności wybranej postaci. Uczniowie w swoich pracach podkreślili rolę i wkład naszych rodaczek w rozwój danej epoki w której żyły. Komisja konkursowa oceniła prace pod kątem artystycznym i merytorycznym, czyli zgodnym z faktami historycznymi i realiami epoki w dwóch kategoriach wiekowych. Dodatkowo prezentacje multimedialne zostały ocenione pod kątem technicznym. Ocenie podlegała również poprawność językowa. Jury wyłoniło następujących laureatów.
Klasy I-III
I miejsce Liwia Michalak – klasa III
II miejsce Julia Polańska – klasa I
III miejsce Wiktor Zubik – klasa II
Klasy IV- VIII
I miejsce Milena Kaczor – klasa VII - link do prezentacji - kliknij
II miejsce Nikodem Goliński – klasa V- link do prezentacji - kliknij
III miejsce Magdalena Kaczor – klasa V- link do prezentacji - kliknij
Życzę wszystkim uczniom, aby podobnie jak nasze bohaterki realizowali swoje plany, pasje i marzenia. Podobnie jak Wanda Rutkiewicz zdobywali trudne szczyty oraz jak Krystyna Krahelska bezinteresownie pomagali innym.
Anna Kaczor
Więcej zdjęć w Galerii.
Strona 1 z 23