„Nienawiść dużo łatwiej wzbudzić niż skłonność do miłości. Nienawiść jest łatwa miłość wymaga wysiłku i poświęcenia.”

Marek Edelman

Słowa Marka Edelmana obrazują sposób w jaki naziści odnosili się do obcych nacji. Ludność aryjską traktowano jak ,,Panów” natomiast resztę populacji zaliczano do podludzi.

Marek Edelman był ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej. W książce Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” Edelman powiedział, że każdego 19 kwietnia w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim otrzymywał od anonimowej kobiety bukiet żółtych żonkili. Później sam do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami symbolizującymi pamięć, szacunek i nadzieję.

Akcja żonkile jest projektem społeczno - edukacyjnym mającym na celu przypomnienie tragicznego w skutkach wybuchu Powstania w getcie warszawskim. Organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Od samego początku akcji tej towarzyszy hasło ,,Łączy nas pamięć”.

W tym roku nasza szkoła włączyła się do tej ogólnopolskiej inicjatywy. Uczniowie z klas I-III uczestniczyli w lekcji poświęconej pamięci. Dzieci wysłuchały słuchowiska pt. „Pamięć drobinek”, a następnie wspólnie wykonaliśmy karty pracy. Uczniowie z klas IV-VI zapoznali się z wzruszającym filmem „Będę pisać” powstałym na starych fotografiach. Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w tych specjalnie przygotowanych dla nich zajęciach, na których dzieliły się emocjami towarzyszącymi im podczas oglądania filmu.

Starsi uczniowie wzięli aktywny udział w lekcji muzealnej, która prowadzona była przez Muzeum w Bełżcu. Tematem zajęć byli „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata” i dotyczył on polskich rodzin ukrywających Żydów na terenie swoich gospodarstw. Młodzież poszerzyła wiedzę na temat holokaustu, gdzie i w jaki sposób ukrywano ludzi pochodzenia żydowskiego i jakie kary za to groziły.

Nasi uczniowie dowiedzieli się, że na terenie całej ówczesnej Polski pomimo kar śmierci zawsze byli sprawiedliwi, którzy nie bacząc na własne życie ratowali innych przed śmiercią i zagładą.

Anna Kaczor