W listopadzie, koło naukowe „Przyjaciele Ignacego” zmagało się z zagadnieniami z zakresu energii elektrycznej oraz ropy naftowej. Uczniowie klasy 4 mieli okazję zapoznać się z informacjami na temat tego, skąd bierze się prąd, wykonali podręczny generator prądu przy użyciu plastikowej tubki, miedzianego druta, magnesu i multimetra oraz poznali zasady jego działania. Kolejnym etapem było poznanie izolatorów i przewodników prądu. Uczniowie, aby przekonać się na własne oczy czym jest izolator, a czym przewodnik, wykonali obwód elektryczny. Następnie uczniowie testowali różne przedmioty, m.in. śrubki, klucze, gumkę, korek czy też drewnianą linijkę.

Kolejnym etapem zmagań były zagadnienia związane z ropą naftową. Wprowadzeniem do tematu dla młodych naukowców stanowiło stworzenie komiksu o życiu Ignacego Łukasiewicza, na podstawie notatki biograficznej, dzięki czemu poznali w ten sposób  życiorys „Superbohatera z Bóbrki”. W dalszej części wykonali doświadczenie pod nazwą „podziemna pułapka”, obrazujące rozmieszczenie złóż ropy i gazu oraz wpływu odwiertów na wydostawania się ich z wnętrza Ziemi. Ostatnie zadanie dotyczyło wykonania doświadczenia badającego właściwości ropy naftowej. Uczniowie mieli okazję wywnioskować na podstawie tego testu  m.in. dlaczego Łukasiewicz nie wykorzystał do swojej lampy ropy naftowej.

Uczniowie mieli okazję po raz kolejny pracować metodą naukową, stawiać pytania badawcze, formułować hipotezy, a następnie je weryfikować.

„Przyjaciele Ignacego” czekają na grudniowe wyzwania.

 Joanna Tuchowska

Więcej zdjęć w Galerii.