„A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą.
Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”.
Franciszek Ksawery Dmochowski

 

21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Święto ma przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do ojczystego języka i dbałość o jego przetrwanie.

Na co dzień, żyjąc w pośpiechu, nie zastanawiamy się, czym jest dla nas mowa ojczysta , mówimy coraz szybciej, niedbale, używamy wielu zapożyczeń z innych języków – zupełnie niepotrzebnie. Nie przeszkadza nam, że ojczysta mowa przestanie brzmieć dostojnie, że traci swój urok przez wulgaryzmy i uproszczenia. Dlatego jako młode pokolenie powinniśmy szczególnie dbać o jego kultywowanie, wyrażające się właśnie przez dbałość o poprawność językową naszych wypowiedzi i tekstów pisanych (także tych krótszych, takich jak e-mail czy sms).

Z tej okazji w naszej szkole odbyły się lekcje, na których uczniowie poznawali historię języka polskiego, uczyli się dostrzegać jego piękno i znaczenie w codziennym życiu. Efektem tych zajęć były liczne plakaty, ortograficzne rebusy, plastyczne wersje przysłów. Niektórzy cytowali klasyków, a inni wykazali się własną pomysłowością i stworzyli słowniczek uczniowskiego żargonu. Uczniowie klas IV – VIII zmierzyli się także z polską ortografią, błędami językowymi, łamigłówkami czy łamańcami językowymi.

Większość prac została wyeksponowana na korytarzu szkolnym i cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać. Moda na język polski na pewno zagości w naszej szkole na dłużej i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń szkolnych.

Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień. Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego.

opracowała: M. Wojtuń