Konstytucja 3 Maja urosła do rangi symbolu marzeń o niezawisłości państwa polskiego i wolności jego obywateli. XVIII -wieczna Rzeczypospolita borykała się z wieloma problemami. Jak pisał Monitor wpływowe czasopismo obozu reformatorskiego "Naród Polski jest w ostatnim stadium upadku”. O potrzebę przeprowadzenia gruntownych reform w państwie apelowali oświeceniowi pisarze polityczni. Do grona których możemy zaliczyć Stanisława Konarskiego, Stanisława Jabłonowskiego, i wielu innych. W swoich utworach krytykowali ustrój dawnej Rzeczypospolitej oparty na zasadzie liberum veto. Podkreślali słabą władzę wykonawczą.

Prace nad przyszłą Ustawą Rządową przeprowadzone były w tajemnicy, ponieważ nie wszyscy chcieli ratować państwo polskie. Autorami konstytucji byli: król Stanisław Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, Stanisław Staszic. Przyśpieszenie prac nad Konstytucja spowodowało pogorszenie się sytuacji międzynarodowej. Przegłosowanie przyszłej Ustawy zaplanowano na 3 Maja, ponieważ większość przeciwników politycznych przebywała poza Warszawą. 2 Maja w pałacu Radziwiłłowskim odczytano projekt ustawy. W tym samym czasie w domu ambasadora w Rosji obradowali przeciwnicy reform.

3 Maja 1791 roku ogłoszono uchwalenie Ustawy Rządowej. Król zaprzysiągł Konstytucję "Przysięgam Bogu żałować tego nie będę". Przed Zamkiem Królewskim zgromadził się tłum, a autorzy dzieła w uroczystej procesji podeszli do Katedry św. Jana. Natomiast Król z uwagi na bezpieczeństwo udał się łączącym ją z Zamkiem bezpośrednim przejściem.

W czasie zaborów Konstytucja stanowiła symbol dążenia do odrodzenia się państwa Polskiego.

Dla zainteresowanych podajemy linki do filmów związanych z tematem:

Konstytucja 3 maja - historia prosto z zamku

O ty, jak 3 maja powstał naród wolny

Spotkanie z mistrzem - Jan Matejko "Konstytucja 3 maja 1791"

opracowała: A. Kaczor