Rozwój naszej szkoły, dostosowanie narzędzi edukacyjnych dla ucznia XXI w. jest dla dyrektora i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Bziance bardzo ważny. By zachęcić uczniów do korzystania z biblioteki, ważną inwestycją było uruchomienie zakupionego przez szkołę do biblioteki szkolnej systemu e - biblio stworzonego przez Librus Synergia.

Biblioteka ma teraz nowoczesne, skomputeryzowane oblicze. Wszystkie książki zostały wprowadzone do nowego programu e - biblio, służącego do katalogowania zbiorów bibliotecznych, prowadzenia ksiąg inwentarzowych, obsługi ubytkowania zasobów oraz przeprowadzania skontrum w szkolnej bibliotece. W tej chwili rozpoczęliśmy już wypożyczanie książek za pomocą nowego systemu.

System e - biblio jest również innowacyjnym narzędziem do tworzenia i prowadzenia kont czytelników, ma ułatwić uczniom wypożyczanie i kontakt z biblioteką szkolną.

System ten dostosowany jest do potrzeb współczesnych uczniów, którzy mogą wyszukiwać książki z użyciem smartfona lub tabletu – szybko i wygodnie. Mobilny dostęp do biblioteki sprawia, czytelnik może sprawdzić dostępność konkretnego tytułu, może sprawdzić jakie książki ma wypożyczone, kiedy powinien je zwrócić, może zarezerwować interesującą go książkę z dowolnego miejsca pobytu, czy przedłużyć termin wypożyczenia. Jest to możliwe w każdym miejscu i o każdej porze. Do wypożyczenia i zwrotu książki potrzebna jest indywidualna karta czytelnika. Dla tych, którzy obawiają się, że zapomną zwrócić książkę, e - biblio ma specjalną funkcję – elektroniczne przypomnienia.

Obecnie istnieje możliwość przeglądania całego księgozbioru przez Internet. Logując się na swoje konto w systemie LIBRUS Synergia wszyscy użytkownicy naszej biblioteki mogą zarezerwować on-line wybraną książkę, niezależnie od jej godzin otwarcia.

Przeglądać nasz księgozbiór może każdy, natomiast rezerwacji książki może dokonać tylko użytkownik biblioteki (uczeń, nauczyciel, pracownik).

Zapraszamy wszystkich czytelników do korzystania ze zbiorów naszej biblioteki.

Anna Michnowicz